دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی:یارانه به احزاب فعال و دارای برنامه‌ تعلق گیرد

سیاسی

دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی با بیان این‌که احزاب باید با رعایت صداقت و اخلاق عمل کنند، اظهار کرد: اگر دستگاه‌های کشور به احزاب بها دهند زمینه برای گسترش فعالیت احزاب فراهم می‌شود.

دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی با بیان این‌که احزاب باید با رعایت صداقت و اخلاق عمل کنند، اظهار کرد: اگر دستگاه‌های کشور به احزاب بها دهند زمینه برای گسترش فعالیت احزاب فراهم می‌شود.

قدرت‌علی حشمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که احزاب باید سه شاخصه توانمندی ایدئولوژیک، داشتن برنامه برای اداره کشور و توانمندی کادرسازی را داشته باشند، افزود: احزاب در کشور باید در رابطه با این سه شاخص بیشتر فعال شوند.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: ما شاهدیم که تعدادی از احزاب فعال یا نیمه فعال‌اند یا این که در زمان انتخابات شکل می‌گیرند. دیدار وزیر کشور با نمایندگان احزاب می‌تواند نقش موثری در فعال شدن احزاب داشته باشد که البته باید این جلسات استمرار داشته باشد.

وی با بیان این که دولت باید از احزاب حمایت کند، اظهار کرد:‌ فعالیت حزبی هزینه‌بر بوده و احزاب هم فعالیت اقتصادی ندارند، بنابراین دولت باید به احزاب کمک کند. من معتقدم 60 درصد مشکلات احزاب به دولت بر می‌گردد چون دولت در هشت سال گذشته احزاب را مورد بی‌مهری قرار داد.

وی همچنین گفت:‌یارانه احزاب باید با برنامه‌ریزی و در چارچوب خاص و به احزابی که فعال بوده و به صورت منظم برنامه دارند، تعلق بگیرد.

دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی در ادامه با انتقاد از نشر گزینشی اخبار دیدار وزیر کشور با نمایندگان احزاب، گفت: ما شاهدیم برخی رسانه‌ها همه سخنرانان این دیدار را پوشش خبری ندادند و به پوشش کامل افرادی پرداختند که در دوره‌ای مسوولیتی در کشور داشته‌اند. در حالی که همین افراد در حال حاضر فعالیت حزبی گسترده‌ای ندارند. رسانه‌ها باید احزاب فعال را به جامعه معرفی کنند.

حشمتیان همچنین با بیان این که وابستگی احزاب به دولت قابل پذیرش نیست،‌گفت: احزاب باید مطالبات مردمی را به حاکمیت منتقل کنند.

به گفته وی بازگشایی خانه احزاب و نامگذاری یک روز در تقویم کشور به نام روز احزاب می‌تواند زمینه مناسبی را برای گسترش فعالیت حزبی در کشور فراهم کند.

این فعال سیاسی با بیان این که ما در کشور پارلمان دانش‌آموزی داریم ولی پارلمان حزبی نداریم، گفت: پارلمان حزبی می‌تواند نقش موثری در فعال کردن احزاب داشته باشد. البته خانه احزاب هم می‌تواند همین نقش را داشته باشد. من پیشنهاد می‌کنم که وزارت کشور ساز و کارهای راه‌اندازی مجدد خانه احزاب را فراهم کند. به طور مثال می‌توان دو نفر از اصولگرایان ، دو نفر از اصلاح طلبان و دو نفر از احزاب مستقل انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب را برگزار کنند.

حشمتیان در پایان با بیان این که در کشور سه تفکر اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل وجود دارد، تاکید کرد: جمعیت مستقل ایران اسلامی فعالیت خود را از سال 75 آغاز کرد و اکنون در 9 استان نمایندگی دارد با این وجود در هشت سال دوره اصلاحات و هشت سال دوره اصولگراها به مستقلین توجهی نشد. مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به تفکر مستقل رای دادند و باید از مستقلین بیشتر در اداره کشور استفاده شود.

انتهای پیام

کد N47323