لاریجانی/1/:حرکت 19 دی مردم قم، جوهره انقلاب را مکشوف کرد

سیاسی

رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به حادثه 19دی‌ماه قم آن را پیش برنده انقلاب دانست؛ او همچنین سوال از وزرا را حق نمایندگان دانست.

لاریجانی به نطق علی مطهری هم اشاره کرد و با بیان اینکه برخی دعاوی مطهری را نادرست و تحقیرآمیز است، گفت که این حد از اظهار نظر وجهی برای اعلام جرم از سوی دادستانی ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق پیش از دستور خود با اشاره به حادثه 19 دی‌ماه قم اظهار کرد: 19 دی‌ماه یادآور حرکت جهنده و مجاهدانه مردم شریف قم در سال 1356 است که نقطه آغاز مجدد توفندگی انقلاب اسلامی گردید.

لاریجانی گفت: حکومت دیکتاتور پهلوی با ایجاد شرایط خفقان سخت و سرکوب آزادی‌ خواهان دچار اشتباه محاسباتی گردید و با نگارش مقاله توهین‌آمیز به حضرت امام(ره) تصور نمود ریشه‌ی مخالفت‌ها را برکنده ومی‌تواند کار را تمام شده تلقی کرد که ناآگاه فرزندان امام(ره) با انگیزه دفاع از آیین مقدس اسلام و حمایت از مرجعیت به خیابان‌های قم ریختند و طوفانی به پا کردند که این طوفان خشم انقلابی بود که کار رژیم سفاک پهلوی را یکسره نمود.

نماینده مردم قم خاطر نشان کرد: این نکته است که جوهره انقلاب را مشخص می‌کند گرچه در این 35 سال پس از انقلاب در باب هویت انقلاب،‌تئوری‌پردازی‌های زیادی شده است و ریشه‌های انقلاب را جستجو کرده‌اند و در هر یک از این تئوری‌ها نکات صادق وجود دارد.

او ادامه داد: گاه اختلاف طبقاتی، گاه رشد طبقه متوسط، گاه رشد درآمدهای نفتی و رشد شهرنشینی و فساد دستگاه حکومت، گاه استبداد رژیم و نظایر آن مورد اشاره واقع شده که هر کدام وجهی از انرژی متراکم انقلاب را شکل می‌داد اما عنصر اصلی قیام ملت در آن چیزی بود که حضرت امام(ره) بهتر از هر کس بر آن وقوف داشت و بارها تکرار فرمود که ملت برای اسلام قیام کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حرکت 19 دی و شهادت تعدادی از مردم قم جوهره انقلاب را برای کسانی که قصد فهم حقیقت انقلاب را دارند مکشوف نمود که بعدها با مراسم چهلم شهدا در سایر شهرها به جریان وسیع در سطح ملی بدل گردید. عدم درک این واقعیت جوهری انقلاب توسط رجال سیاسی غرب و منطقه که عموما سطحی‌نگر بودند در طول سه دهه پس از انقلاب هم مشکلاتی برای ملت بزرگ ایران فراهم کرد( نظیر جنگ عراق) و هم مصائبی برای خودشان ایجاد نمود که امروز در میانه این مشکلات در منطقه دست و پا می‌زنند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: همین نگاه سطحی به انقلاب باعث گردید آمریکایی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی هوس موج‌سواری کنند و تصور نمایند می‌توانند با روحیه تاجرمآبانه مجددا سلطه استبدادی خود را نگه دارند؛ اشتباهاتی که در دولت موقت صورت گرفت این وسوسه را در آنان تقویت کرد که با نگاه نافذ امام(ره) در مبارزه با شیطان بزرگ به کلی میدان را از آنان گرفت.

لاریجانی افزود: در جنگ صدام آمریکا و غرب با تصور اینکه فشار بر دولت نوظهور انقلاب و ایجاد اختلاف در درون و ترور رهبران انقلاب می‌تواند انقلاب را از مسیر خود منحرف کند، همه گونه سازماندهی کمک به صدام و تحریم علیه ایران را انجام دادند اما امام(ره) دفاع مقدس را دفاع حق علیه باطل در چارچوب انقلاب اسلامی تبیین نمودند. این جوهره انقلاب با مجاهدت انقلاب اسلامی تبلوری جدید یافت و به صورت حقیقتی قدرتمندتر از گذشته تجلی یافت که امروز قابل انکار در صحنه جهانی و منطقه‌ای نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در عین حال مجموعه قرائن نشان می‌دهد که غرب حتی دیر هنگام هنوز به درستی متوجه نشده که با چنین انقلابی ستیز از سنخ ماجراجویی هسته‌ای امری بی‌فایده است در غیر این صورت با روحیه تاجرمآبانه آن هم در شرایط که خود بارها تقاضای مذاکره برای حل موضوع را داشته، برخورد نمی‌کردند.

ادامه دارد

کد N47220