درخواست عفو بین‌الملل برای آزادی یک زندانی آمریکایی پس از چهل سال حبس انفرادی

آمريكا,عفو بين‌الملل

در آستانه‌ی برگزاری دادگاه تجدیدنظر یک زندانی آمریکایی که بیش از چهار دهه در حبس انفرادی بوده است، عفو بین‌الملل پایان این مجازات بیرحمانه را خواستار شد.

در آستانه‌ی برگزاری دادگاه تجدیدنظر یک زندانی آمریکایی که بیش از چهار دهه در حبس انفرادی بوده است، عفو بین‌الملل پایان این مجازات بیرحمانه را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلبرت وودفاکس، 41 سال پیش به جرم قتل یک نگهبان زندان در ایالت لوئیزیانا آمریکا محکوم و به حبس انفرادی فرستاده شد. وی در طول بیش از چهار دهه گذشته 23 ساعت از هر شبانه روز را در سلول انفرادی و بدون تقریبا هیچ ارتباطی با دنیای بیرون و یا امکان شرکت در برنامه‌های سرگرم کننده زندان سپری کرده است.

تسامورفی، پژوهشگر حوزه‌ آمریکا در عفو بین‌الملل در این باره گفت: برخورد مسئولان ایالت لوئیزیانا با پرونده وود فاکس به خاطر عدالت نیست و به نظر می‌آید که نگه داشتن وی پشت میله‌های زندان بیشتر یک اقدام انتقام جویانه باشد.

وی ادامه داد: از آنجایی که محکومیت وی تاکنون سه بار تغییر کرده، ماندن وی پشت میله‌های زندان غیر قابل فهم است و نشان می‌دهد که پرونده مطرح شده علیه وی دارای معایبی است.

تسامورفی در ادامه گفت: مسئولان لوئیزیانا باید درخواست خود علیه این زندانی را لغو کنند و به دادگاه فدرال اجازه دهند حکم آزادی وی را تایید و در راستای عدالت حکم صادر کند.

در فوریه گذشته یک دادگاه ایالتی طی حکمی مجازات وود فاکس را تغییر داد، اما مسئولان این ایالت از دادگاه فدرال خواسته‌اند که با این تغییر مخالفت کند و محکومیت وودفاکس ادامه یابد. از این رو این دادگاه فدرال قرار است در هفتم ژانویه (چهارشنبه) در خصوص تغییر محکومیت این زندانی تصمیم گیری کند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، آلبرت وودفاکس به همراه یک تن دیگر در سال 1972 به قتل یک نگهبان زندان محکوم شدند. در حالی که هیچ سند محکم و قابل قبولی برای اثبات جرم آنها وجود نداشت و آنها تنها بر اساس شهادت یک زندانی دیگر که او هم پس از این شهادت کمک‌های زیادی دریافت کرد محکوم شدند.

سوابق زندان نشان می‌دهد که وی در طول این سال‌ها معقولانه رفتار کرده و از این رو تهدیدی برای خود و اطرافیانش به شمار می‌آید. عفو بین‌الملل هشدار داد که ادامه حبس ظالمانه وی در سلول انفرادی کاری انتقام جویانه است.

این دو محکوم همواره بر بی‌گناهی خود اصرار داشته و تاکید دارند که در این جرم دخالتی نداشته‌اند و به دلیل فعالیت‌های سیاسی شان در زندان هدف قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، همدست وودفاکس در اکتبر 2013 تنها چند روز پیش از مرگش به دلیل سرطان ریه از زندان آزاد شد. مدافعان حقوق بشر پیش از این بارها آزادی وی را خواستار شده و بر غیر انسانی بودن محکومیتش تاکید داشتند.

تسامورنی در پایان اظهار تاسف کرد که این زندانی تنها توانست چند روز قبل از مرگش طعم آزادی را بچشد اما از این پس اجرای عدالت نباید تا به این اندازه به تعویق بیفتد.

انتهای پیام

کد N47151