دانشجویان ایرانی مقیم تاجیکستان خواستار حل مشکلاتشان شدند

تاجیکستان,دانشجویان,دکتری

دوشنبه- ایرنا- اعضای انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقطع دکترای شاغل به تحصیل در تاجیکستان روز سه شنبه در دیدار با سرپرست سفارت ایران در این کشور خواستار رفع مشکلات دانشجویان شدند.

به گزارش ایرنا تعطیلی شوراهای دفاع از رساله های دانشجویی در دانشگاههای تاجیکستان و ابهام ناشی از تأیید نشدن مدارک فراغت از تحصیل آنها توسط شورای ارزیابی وزارت علوم روسیه (وک)، مهمترین مشکل موجود دانشجویان مقطع دکترا در این کشور عنوان شد.

عمل نکردن مقامات وزارت معارف و علوم تاجیکستان به وعده خود در مورد تمدید روادید یکساله دانشجویی، اخذ مبالغ غیر متعارف در این مورد و اقامت اجباری 27 ماهه دانشجویان مقطع دکترا در تاجیکستان از سوی وزارت علوم کشورمان از دیگر مشکلات مهم دانشجویان اعلام شد.

سرپرست سفارت ایران در این نشست با تأیید مشکلات مطرح شده بر آمادگی سفارت برای حل مشکلات دانشجویی تأکید کرد.

سیدمحمود صدریˈ انجمنهای اسلامی دانشجویان را بویژه در طول حیات انقلاب اسلامی چه در داخل و چه در خارج از کشور ستون حرکتهای دانشجویی برشمرد.

نظام صدور مدارک تحصیلی دانشگاهی و شوراهای دفاع از رساله های دانشجویی تاجیکستان با وجود گذشت بیش از 22 سال از استقلال این کشور از شوروی سابق همچنان در روسیه انجام می شود که این موضوع به مشکلی حاد برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است.

بنا به اعلام کنسولگری ایران به خبرنگار ایرنا، حدود یکهزار و 700 دانشجوی ایرانی در تاجیکستان در دوره دکترا مشغول به تحصیل هستند.

آساق**1663**1504
کد N46997