با هدف پایان دادن به تنش ها؛

مقامات کانال پاناما تأمین مالی مشترک با شرکت اسپانیایی در گسترش کانال را پیشنهاد دادند

کانال,پاناما,کنسرسیوم

مادرید- ایرنا- مقامات کانال پاناما پیشنهاد دادند که به طور مشترک با کنسرسیوم بین المللی ساخت و ساز به سرکردگی شرکت ˈساسیرˈ اسپانیا برای پایان دادن به تنش های مالی که از چند روز پیش ادامه دارد، پروژه گسترش کانال پاناما را تامین مالی کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، ˈخورخه لویس کیخانوˈ رییس دفتر مدیریت کانال پاناما در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که با کنسرسیوم توافق شده است که روز سه شنبه برای پیدا کردن یک راه حل برای پایان دادن به تنش های ایجاد شده به دلیل تقاضای هزینه اضافی در گسترش کانال، به بحث و گفت وگو بنشینند.

از سوی دیگر، وی در یادداشتی به مشتریان و جامعه دریایی بین المللی تصریح کرد که سازمانی که او ریاست می کند، اراده دارد که کنسرسیوم، پروژه گسترش راه آبی مذکور که یکی از بزرگترین پروژه ها در تاریخ مهندسی شهرسازی است را تکمیل کند.

کنسرسیوم متشکل از شرکت اسپانیایی ˈساسیر وایه ارموسوˈ و ایتالیاییˈ ایمپرجیلوˈ که در سال 2009 میلادی برنده مناقصه پروژه گسترش کانال پاناما شده بودند، روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که قصد دارند از ادامه تکمیل پروژه انصراف دهند و دلیل آن را انجام ندادن تعهدات قرارداد از سوی کشور پاناما و هزینه های اضافی اعلام کردند.

هزینه پروژه گسترش کانال، سه میلیارد و 118 میلیون دلار معادل دو میلیارد و 243 میلیون یورو برآورد شده است اما کنسرسیوم در اطلاعیه خود تصریح کرد که آنها نمی توانند به ساخت و ساز پروژه ای ادامه دهند که هزینه مازاد آن یک میلیارد و 600 میلیون دلار و مسؤولیت آن نیز بر عهده کارفرماست.

کیخانو در ادامه اظهارات خود گفت: مشتریان ما، اولویت شماره یک ما هستند و ما در حال تلاش برای حل این مشکل به بهترین روش ممکن در چارچوب قانونی قرارداد برای تضمین اینکه برنامه گسترش تکمیل شود، هستیم.

وی خبر داد که برنامه گسترش کانال تا 72 درصد تکمیل است و در نتیجه عملیات ساخت و ساز به روند عادی خود ادامه خواهند داد.

در این راستا ˈآنا پاستورˈ وزیر امور زیرساخت های اسپانیا با سفر به پاناما در روز دوشنبه، جلسه ای را با ˈریکاردو مارتینلیˈ رییس جمهوری این کشور با هدف پیدا کردن یک راه حل برای رفع تنش ها برگزار کرد؛ جلسه ای که در آن، دو طرف همفکر بودند که همه ادعاها باید در چارچوب آنچه که قرارداد ساخت و ساز تعیین کرده، اجرا شود.

از سوی دیگر، آنا پاستور روز سه شنبه خاطرنشان کرد که دولت اسپانیا به هیچ عنوان، پولی به ساسیر نخواهد داد تا پروژه گسترش را تکمیل کند.

اروپام**1234**1504
کد N46995