در دیدار نایب رییس فراکسیون احزاب مسیحی در پارلمان آلمان

تخت‌روانچی: می‌توانیم به نگرانی‌های مشروع 1+5 پاسخ دهیم

سیاسی

آندریاس شوکنهوف، نایب رییس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در پارلمان آلمان که برای دیدار و گفت‌وگو با تعدادی از مقامات کشورمان وارد تهران شده است امروز با مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکا وزرت امورخارجه کشورمان ملاقات کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تخت روانچی در این دیدار، با تاکید بر سابقه مناسبات دو کشور ایران و آلمان گفت، باید از ظرفیت‌های موجود دوجانبه و نیز همکاری‌های منطقه استفاده کرد.

او در مورد برنامه هسته‌یی ایران بر لزوم برخورداری کشورمان از کلیه حقوق مصرح در NPT از جمله غنی‌سازی تاکید و اضافه کرد، ما می‌توانیم به نگرانی‌های مشروع طرف مقابل پاسخ دهیم.

وی گفت با توجه به توافق ژنو، لازم است که همه به آینده نگاه کرده و مانع از تلاش‌های کسانی شوند که در صدد اخلال در پیشرفت امور هستند.

معاون وزیر خارجه کشورمان ضمن برشمردن چالش‌های پیش‌رو خطرات ناشی از افراطی‌گری برای منطقه و جامعه جهانی، بر لزوم همکاری کلیه کشورها برای مبارزه جدی با آن تاکید کرد.

او گفت: با وجود اقدام نظامی آمریکا در افغانستان و عراق، مشکل افراطی‌گری در این کشورها هم‌چنان وجود دارد و ما شاهد سرایت آن به سوریه هم هستیم.

تخت‌روانچی راه‌حل سیاسی را تنها راه پایان بخش بحران جاری دراین کشور دانست.

آندریاس شوکنهوف هم با تشریح پیشنه مناسبات دیرینه دو کشور، به وجود علائق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان ایران و آلمان اشاره کرد.

نایب رییس فراکسیون احزاب مسیحی در پارلمان آلمان مقطع فعلی را برای اعتمادسازی در روند سیاسی با ایران بسیار مهم دانست و بر لزوم نگاه به آینده و بهره‌گیری از این فرصت تاکید و افزود به اعتقاد او این رویکرد در طرفین وجود دارد.

او با اشاره به نقش فعال و نیز توانمندی ایران در منطقه، تمایل آلمان برای همکاری‌های منطقه‌یی با ایران را اعلام کرد.

شوکنهوف با حمایت از راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه، از دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس "ژنو 2" حمایت کرد.

انتهای پیام

کد N46879