عربستان ساخت و سازرژیم صهیونیستی را محکوم وپاکستان از ایران حمایت کرد

پاکستان,ایران,عربستان

اسلام آباد - ایرنا - سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در حالی ساخت و سازهای رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین را غیر قانونی خواند که سرتاج عزیز درمقابل این سخن ؛ تاکید کرد: دولت پاکستان از بهبود روابط میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جهانی استقبال می کند.

بگزارش ایرنا،ˈسرتاج عزیزˈ مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امنیت ملی و امور خارجی ؛ امروز سه شنبه در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ˈسعود الفیصلˈ در اسلام آباد ؛ تاکید کرد: توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 تاثیرات مثبتی بر منطقه خواهد داشت.

وی افزود: در همین حال ؛ بهبود روابط ایران و آمریکا نیز نگاه رو به جلویی نسبت به ارتقای صلح در منطقه است.

در همین حال بر اساس گزارش شبکه خبری دنیای پاکستان ؛ وزیر امور خارجه عربستان سعودی در این کنفرانس مشترک گفت: ما ( عربستان ) ساخت و سازهای رژیم اسراییل در سرزمین های اشغالی را غیرقانونی دانسته و این روند را مانعی برای حل مساله فلسطین می دانیم.

وی با اشاره به حمایت عربستان سعودی از گفت وگوها میان رژیم نامشروع صهیونیستی و دولت خودگردان فلسطین تاکید کرد: با این وجود رژیم اسراییل بارها نسبت به عمل به تصمیم های اتخاذ شده در این مذاکره ها پایبند نبوده و باعث شده این روند بی نتیجه بماند.

سرتاج عزیز با اشاره به وضعیت فعلی جهان اسلام و کشورهای اسلامی خاطر نشان کرد: امروز امت اسلامی با دغدغه خشونت های فرقه ای روبرو شده و این چالش مسلمانان را با مشکل مواجه ساخته است.

وی تاکید کرد: وحدت میان امت اسلامی بسیار حائز اهمیت بوده و این موضوع در دیدار و گفت وگوهای وزیر امور خارجه عربستان سعودی با مقام های پاکستانی بطور مفصل بررسی و دو کشور بر تلاش بمنظور خنثی کردن توطئه فرقه گرایی در کشورهای اسلامی تاکید کردند.

مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان با اشاره به وضعیت افغانستان گفت: جامعه بین المللی خواستار ارتقای صلح و برقراری ثبات در افغانستان از طریق سیاست عدم دخالت کشورهای خارجی هستند .

وی بر این باور است که اگر بطور اجماع با مقام های افغانستان و تمام ذی نفعان این کشور در این خصوص همکاری شود؛ رسیدن به این راه حل بهتر و امکان پذیر خواهد بود.

سرتاج عزیز در ادامه سخنانش، به توافق پاکستان و عربستان برای گسترش همکاری ها در بخش سرمایه گذاری، تجارت، انرژی، ایجاد فرصت های شغلی و تبادل نیروهای انسانی میان دو کشور اشاره کرد.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز با اشاره به اوضاع فعلی افغانستان و خروج نظامیان خارجی از کشور در سال جاری میلادی گفت: نباید اجازه داد تا تروریست ها بار دیگر در افغانستان به فعالیت خود ادامه دهند.

وی تاکید کرد: خروج نظامیان آمریکا و نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از افغانستان باید بصورت کاملا مسالمت آمیز و بدون نگرانی انجام شود.

سعود الفیصل با اشاره به بحران سوریه خاطر نشان کرد: همه گروههای درگیر در سوریه باید برای پیدا کردن راه حل مسالمت آمیز بصورت مشترک مذاکره کنند.

وی ادامه داد: اسلام آباد و ریاض نقطه نظرهای مشترکی درباره مسائل منطقه ای و بین المللی داشته و همکاری دو کشور ارتقای صلح و ثبات را در منطقه به نمایش می گذارد.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال میانجیگری ریاض میان دولت پاکستان و پرویز مشرف حاکم نظامی سابق این کشور گفت که وی هیچ گفت وگویی درباره پرویز مشرف در دیدار امروز با مقام های پاکستانی انجام نداده و دولت ریاض بر این باور است که محاکمه مشرف امرداخلی پاکستان است.

سعود الفیصل افزود که هیچ ماموریت ویژه ای برای سفر به پاکستان بر عهده نداشته و این بازدید روندی معمول میان دو کشور برادر و با هدف تحکیم روابط و گسترش همکاری های دوجانبه انجام شده است.

وزیر امور خارجه عربستان دیشب با سفر دو روزه رسمی وارد اسلام آباد شد و امروز با ˈنواز شریفˈ نخست وزیر و ˈممنون حسینˈ رییس جمهوری پاکستان دیدار کرد.

منابع خبری پاکستان روزهای اخیر ادعا کردند: برخی از کشورهای عربی قصد دارند تا نقش میانجیگری میان دولت پاکستان و پرویز مشرف ایفا کند.

پیشتر روزنامه اردو زبان ˈجنگˈ چاپ اسلام آباد گزارش داد: وزیر خارجه عربستان سعودی قرار است با مقام های ارشد پاکستان، موضوع پرویز مشرف و محاکمه وی را مطرح کند.

پرویز مشرفˈ حاکم نظامی سابق پاکستان روز پنجشنبه (گذشته) در حالی بدنبال عارضه قلبی در مسیر رفتن به دادگاه، به بیمارستان نظامی شهر راولپندی منتقل شد که محافل سیاسی این کشور از خروج احتمالی وی از پاکستان سخن می گویند.

تحلیلگران امورسیاسی پاکستان گفتند:امکان نقش دولت عربستان سعودی برای کمک به خروج مشرف از پاکستان وجود دارد و به نظر می رسد همان گونه که نواز شریف در سال 1378 شمسی (1999 میلادی) توانست با میانجیگری ریاض بین او و پرویز مشرف (حاکم وقت پاکستان) از این کشور خارج شود، مشرف نیز با چنین اقدامی روبرو خواهد شد.

دولت وقت محمد نواز شریف (نخست وزیر فعلی پاکستان) با کودتای نظامی پرویز مشرف فرمانده پیشین ارتش پاکستان در 20 مهر 1378 منحل شد.

آساق ** 1095**1856
کد N46738