نوای وقت پاکستان:

طرح واردات یکهزار مگاوات برق از ایران به پاکستان نهایی شد

پاکستان,ایران,پروژہ برق

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه ˈنوای وقتˈ پاکستان سه شنبه گزارش داد: برنامه ریزی به منظور واردات یکهزار مگاوات برق از ایران و پاکستان نهایی و قرارداد این پروژه به زودی میان مقام های دو کشور امضا می شود.

به گزارش ایرنا، این روزنامه اردو زبان چاپ ˈلاهورˈ مرکز ایالت پنجاب نوشت: وزارت آب و نیروی پاکستان پیش نویس قرارداد انتقال یکهزار مگاوات برق از ایران را آماده کرده و قرار است مقام های تهران و اسلام آباد بزودی تفاهم نامه این پروژه را امضا کنند.

براساس این طرح، نرخ هر واحد برق وارداتی از ایران به پاکستان هشت تا 10 سنت مقرر شده و طرف ایرانی انتقال انرژی را از طریق تولید برق در نیروگاهی که قرار است در شهر ˈزاهدانˈ تاسیس شود به مناطق مرزی پاکستان و متعاقب آن به شبکه ملی برق این کشور متصل خواهد کرد.

نوای وقت ادعا کرد: دولت ایران برای مشارکت در تکمیل این پروژه، سرمایه گذاری 80 تا 90 میلیون دلاری را به این کشور پیشنهاد کرده و قرار است 500 کیلو وات برق تحت پروژه یکهزار مگاوات ایران، به شهر ˈکویتهˈ مرکز ایالت بلوچستان در جنوب پاکستان اختصاص داده شود.

روزنامه انگلیسی زبان ˈبیزنس ریکوردرˈ چاپ اسلام آباد 28 اکتبر (6 ابان) به نقل از ˈخواجا محمد آصفˈ وزیر آب و نیروی پاکستان و همچنین وزیر فعلی دفاع نوشت که این کشور پیشنهادی درباره افزایش دریافت برق ازسوی ایران دریافت کرده و دولت این پیشنهاد را بطور جدی بررسی می کند.

رسانه های پاکستانی ماه های اخیر گزارش دادند: قرار است خطوط انتقال (500 کیلووات) انرژی به طول 700 کیلومتر از منطقه مرزی ایران و پاکستان تا شهر کویته احداث شود.

براساس این گزارش؛ ایران همچنین آمادگی خود برای تاسیس نیروگاه تولید برق به مقدار 200 مگاوات در ایالت بلوچستان در نزدیکی منطقه مرزی را اعلام کرده است.

آساق ** 1095**1392
کد N46714