جهانگیری در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات:

ایجاد دولت چابک و هوشمند با جدیت دنبال می‌شود

دولت

پیش از آنکه پرتال ارزی بانک مرکزی ایجاد شود، نظارتی بر فعالیت دریافت‌کنندگان ارز وجود نداشت اما پس از آنکه این سامانه طراحی و اجرا شد، بدلیل نظارت دقیق بر ارزهای ارائه شده و نحوه مصرف آن، میزان تقاضای ارز بسیار کاهش یافت.

معاون اول رییس‌جمهور با تأکید بر اهمیت توسعه دولت الکترونیک و نقش مثبت آن در اقتصاد کشور و بهبود روند خدمت‌رسانی به مردم گفت: ایجاد دولت چابک و هوشمند از برنامه‌های مورد توجه روحانی است و دولت آن را با جدیت دنبال می‌کند.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با بیان اینکه "توسعه فناوری، سیستمی شدن همه فرآیندها و ارتباط منسجم میان سامانه‌های خدماتی و بانکی از دغدغه‌های اصلی همه بخش‌ها و دستگاه‌هاست"، اظهار کرد: در بیشتر کارگروه‌ها و جلسات، نیاز به تجمیع اطلاعات و در دسترس بودن آن برای دستگاه‌ها به عنوان یک دغدغه اصلی مطرح می‌شود که لازم است بصورت ویژه به این موضوع پرداخته شود.

وی توسعه فناوری و الکترونیکی شدن فرآیندها را یکی از ضرورت‌های جلوگیری از سوء‌استفاده‌ها و مبارزه با مفاسد اقتصادی برشمرد و افزود:‌ پیش از آنکه پرتال ارزی بانک مرکزی ایجاد شود، نظارتی بر فعالیت دریافت‌کنندگان ارز وجود نداشت اما پس از آنکه این سامانه طراحی و اجرا شد، بدلیل نظارت دقیق بر ارزهای ارائه شده و نحوه مصرف آن، میزان تقاضای ارز بسیار کاهش یافت و سوءاستفاده‌های موجود در این بخش به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

جهانگیری ابراز امیدواری کرد با توسعه دولت الکترونیک و گسترش فناوری اطلاعات، گام‌های مثبتی در بهبود فضای اقتصادی کشور و خدمت‌رسانی بیشتر به مردم برداشته شود.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین از دبیرخانه شورا خواست ضمن آسیب‌شناسی و بررسی مصوبات پیشین، گزارشی از میزان پیشرفت این مصوبات و دلایل غیرفعال شدن شورا در سال‌های اخیر ارائه دهد و زمینه اجرای وظایف و تکالیفی را که قانونگذار بر عهده شورا گذاشته فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: شرایط امروز کشور به گونه‌ای است که برای ارائه انواع خدمات، مبارزه با فساد، شفاف‌سازی عملکردها و انجام بسیاری از کارها همچون پرداخت هدفمند یارانه‌ها، سبد کالا، مسائل مربوط به ارز و امور بانکی، نیازمند توسعه فناوری اطلاعات هستیم که باید بسترهای نرم‌افزاری لازم برای آن فراهم شود.

معاون اول رییس‌جمهور بر لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه فناوری در بازه زمانی مشخص تأکید کرد و گفت: باید به گونه‌ای عمل شود که در مدت زمان معین به نتایج و اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم و بتوانیم از آسیب‌های ناشی از فرآیندهای سنتی و قدیمی بکاهیم.

در این جلسه که وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادگستری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش، رییس‌کل بانک مرکزی و مشاور فرهنگی رییس‌جمهور نیز حضور داشتند، گزارشی از چشم‌انداز کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات با عنوان «فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشران توسعه دانایی‌محور» توسط دبیر شورا و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه شد.

در این گزارش به محورهای کلیدی در برنامه‌های توسعه ملی، چالش جذب فناوری نوین در قطب‌های اقتصاد ایران، ملزومات رشد و ارتقاء خدمات، تولید و فناوری‌های نوین و سیر تاریخی تحول نگرش به IT و ICT اشاره شد و ضمن تبیین چالش‌های اصلی پیش‌ رو و راه‌های رفع این چالش‌ها، پیشنهادات و دستاوردهای مورد انتظار مطرح شد.

در این نشست، راهکارهای توسعه فناوری اطلاعات و توسعه دولت الکترونیک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و کارشناسان و صاحبنظران دستگاه‌های ذیربط از زوایای مختلف به این موضوع پرداختند و مقرر شد دبیرخانه پس از تشکیل جلسات کارشناسی، نتایج را برای تصمیم‌گیری نهایی در جلسات آتی شورا ارائه دهد.

کد N46584