پکن نسبت به تاثیر تنش‌ها بر اذهان عمومی به توکیو هشدار داد

پس از اینکه چین و ژاپن یکدیگر را با شخصیت شرور داستان‌های هری پاتر مقایسه کردند، رسانه‌های دولتی چین به ژاپن هشدار دادند، که تنش‌ها بر اذهان عمومی تاثیر جدی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه ، دیدار شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از معبد یاسوکونی که جنایاتکاران جنگی این کشور در آن دفن شده‌اند، باعث خشم چین و کره جنوبی و نگرانی آمریکا به عنوان متحد کلیدی توکیو و سئول شد.

چین و کره جنوبی از اقدامات ظالمانه ژاپنی‌ها در نیمه اول قرن بیستم میلادی، بسیار رنجیده شدند.

در همین راستا، لیو شییائوینگ، سفیر چین در انگلیس هفته گذشته گفت: اگر جنگ‌گرایی شبیه ولدمرت (شخصیت شرور داستان‌های هری پاتر) ژاپن است، پس معبد یاسوکونی نوعی هورکروکس است که نشان‌دهنده تاریک‌ترین بخش‌های روح ملت ژاپن است.

هورکروکس مکانی است که ولدمرت در داستان‌های هری پاتر از آن برای افزایش طول عمر خود و احضار ارواح مردگان استفاده می‌کند.

اظهارات لیو در حالی مطرح شد که روز یکشنبه روزنامه ژاپنی کیچی هایاشی در تیتر خود نوشت: چین ممکن است به ولدمرت آسیا تبدیل شود.

در همین راستا روزنامه گلوبال تایمز چین اعلام کرد: جنگ روانی میان چین و ژاپن رو به گسترش است. ژاپن قصد دارد بر ماهیت شرورانه دیدار آبه از معبد یاسوکونی سرپوشی بگذارد.

این نشریه در ادامه نوشت: خواسته ما روشن است و این اقدام آبه مانند احترام گذاشتن به هیتلر، رهبر آلمان نازی است.

آبه هفته گذشته گفت که هدفش از این دیدار، تعهد به این موضوع بود که مردم دیگر در هیچ جنگی رنج نخواهند کشید.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین از همتایان آمریکایی، آلمانی، روس، کره جنوبی و وینیامی خود خواست تا در این خصوص به ژاپن هشدار بدهند.

لیو همچنین قربانیان انگلیس در جنگ با ژاپن را نیز ذکر کرده و گفت: نیروهای چین و انگلیس شانه به شانه علیه اشغالگران ژاپنی جنگیده و فداکاری‌های بزرگی کردند.

انتهای پیام

کد N46582