دیدار عادل عبدالمهدی با ظریف

قدردانی وزیر خارجه ایران از اقدام قاطعانه دولت عراق در مبارزه با تروریسم

سیاسی

عادل عبدالمهدی، معاون پیشین رییس‌جمهور عراق و یکی از رهبران مجلس اعلای اسلامی این کشور پیش از ظهر سه‌شنبه با دکتر محمدجواد ظریف دیدار کرد و درخصوص تحولات منطقه و عراق و سایر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر خارجه ایران در این دیدار با اشاره به حساسیت و خطیر بودن روند تحولات اخیر در منطقه، از جمله مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در سوریه و عراق، از اقدامات قاطعانه و دستاوردهای دولت عراق در مبارزه با تروریسم، هم‌چنین تعقیب و بازداشت عوامل حمله تروریستی به اتباع ایرانی در این کشور قدردانی کرد.

او افزود: به طور قطع مقابله با اقدامات تروریستی خواست همه آحاد ملت و طیف‌های مختلف سیاسی در عراق است و حمایت و مشارکت مردم و عشایر در کمک به ارتش عراق نشانگر همین امر است.

ظریف هم‌چنین ضرورت حفظ انسجام و وحدت ملی و همکاری و تعامل بین طیف‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف در عراق را یادآور شد و افزود: مطمئن هستیم در سایه این انسجام و وحدت داخلی شاهد عبور کشور همسایه و مسلمان عراق از شرایط کنونی و تثبیت بیش از پیش ثبات و امنیت در این کشور خواهیم بود که این امر نقش مهمی در امنیت و ثبات کل منطقه دارد.

وزیر امور خارجه هم‌چنین با اشاره به روابط و همکاری‌های بسیار خوب و همه‌جانبه ایران و عراق، بر ضرورت پیگیری روند توسعه این روابط در همه ابعاد و در راستای ثبات و امنیت و پیشرفت دو کشور همسایه و کل منطقه تاکید کرد.

عادل عبدالمهدی نیز در ابتدای این دیدار در گذشت مادر ظریف را به ایشان و خانواده‌شان تسلیت گفت و برای آن مرحومه غفران و مغفرت الهی را آرزو کرد.

وی هم‌چنین با ارائه گزارشی از تحولات اخیر در مقابله قاطع دولت این کشور در روند مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و تروریسم را پدیده شومی دانست که مبارزه و ریشه‌کن کردن آن در گرو همکاری همه کشورهای منطقه است.

او با اشاره به جنایات گروه‌های تروریستی در برخی از استان‌های عراق و سلب آسایش و آرامش از مردم، تاکید کرد: خوشبختانه بسیاری از مردم از عشایر که از ناامنی و اقدامات خشونت‌بار در این مناطق صدمه دیدند، برای مبارزه با تروریست‌ها به کمک ارتش عراق آمدند.

عادل عبدالمهدی هم‌چنین همکاری بین کشورهای موثر در منطقه به خصوص ایران، عراق و ترکیه را برای مبارزه با تروریسم در منطقه حائز اهمیت دانست و ضرورت تداوم و تقویت رایزنی‌ها بین مسوولان سه کشور را خواستار شد.

انتهای پیام

کد N46579