آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا:

حجم انبوه سوال از وزرا با وقت نمایندگان و وزرا همخوانی ندارد

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سوال از وزرا توسط نمایندگان مجلس به شکلی فزآینده و با حجم انبوه، هرگز با وقت و فرصت نمایندگان مجلس و وزرا تناسب و همخوانی ندارد.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که طبق قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ابزارهای نظارتی مجلس بر عملکرد قوه مجریه عبارت است از تذکر به وزرا، تحقیق و تفحص از دستگاه‌های اجرایی، طرح سوال و استیضاح که این جزو حقوق نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: اما استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس باید در جهت حل مسائل و مشکلات اساسی کشور باشد.

وی با بیان این‌که مقام معظم رهبری تقریبا در همه دوره‌های مجلس در دیدار با نمایندگان بدون استثناء بر تعامل و همکاری دولت و مجلس تاکید داشته‌اند، افزود: در مجلس گذشته رهبری فرمودند همکاری حقیقی و صمیمی با قوای دیگر و پرهیز از چالش‌های ناموجه جزو انتظاراتی است که از نمایندگان مجلس دارم. البته این مساله به مفهوم نفی نظارت مجلس نیست، اما همیشه رهبری همکاری دلسوزانه مجلس با قوای دیگر را یادآور شده‌اند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که فصل مشترک توصیه‌های رهبری به همه مجالس تعامل دولت و مجلس بوده است، خاطرنشان کرد: استفاده از ابزارهای نظارتی نباید در راستای منافع شخصی و گروهی و سلیقه‌ای صورت گیرد.

این فعال سیاسی با بیان این‌که مردم خواستار تعامل قوا هستند، تصریح کرد: در حالیکه می‌شود مسائل را دوستانه به دولت متذکر شد، طرح آن به صورت مکرر با صرف هزینه‌های بسیار سنگین از طریق طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وجاهت ندارد، چون هر دقیقه مجلس میلیون‌ها تومان هزینه دارد.

آرین‌منش با اشاره به این‌که نظام مقدس جمهوری اسلامی مبتنی بر اصل تفکیک قواست که در قانون اساسی به آن اشاره شده است، گفت: هر یک از قوای سه‌گانه اختیارات و مسئولیت‌هایی دارند و طبق اصل 58 قانون اساسی، اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی و نمایندگان منتخب مردم صورت می‌گیرد و طبق اصل 60 قانون اساسی، اعمال قوه مجریه از طریق رییس‌جمهور و وزرا انجام می‌شود و قوه قضاییه همچنین وظایف خاص خود را دارد پس اگر قرار باشد هر یک از قوا از اختیارات خود به طور صحیح استفاده نکنند و به صورت جزیره‌ای عمل شود و هماهنگی و همکاری میان قوا نباشد، حتما اهداف مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محقق نخواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت تعامل و همکاری میان قوای سه‌گانه، تاکید کرد: هیچ کس منکر نیست سوال از وزرا جزء حقوق نمایندگان است، اما طرح سوال از وزرا به شکل فزآینده و با حجم انبوه هرگز با وقت و فرصت نمایندگان و وزرا تناسب و همخوانی ندارد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه به مقایسه رفتار مجلس با دولت فعلی و گذشته پرداخت و گفت: در دولت گذشته سومین کارت زرد وزرا به آقای حاجی‌بابایی تعلق گرفت و آن هم در تاریخ 25/7/91 بود یعنی در سال پایانی عمر دولت. سومین کارت زرد به دولت داده شد، در حالی‌که سومین کارت زرد دولت فعلی در ماه پنجم از شروع فعالیتش به وزیر ارشاد داده شده است و به نظر می‌رسد کارت‌های زرد و استفاده از اهرم‌های نظارتی مجلس قدری در مقایسه با گذشته بیشتر شده است و این موضوع همکاری‌های صمیمانه دولت و مجلس را مخدوش می‌کند.

آرین‌منش با اشاره به طرح سوال از وزیر ارشاد، گفت: جناب آقای جنتی از وزرای متعهد و حزب‌اللهی دولت است و اگر قرار باشد مجلس افرادی چون علی جنتی که آیت‌الله‌زاده، دانش‌آموخته مدرسه حقانی و از مبارزین فعال قبل از انقلاب است را تحت فشار قرار دهد، طبیعی است که کار را برای ایشان دشوار می‌کند.

وی تاکید کرد: یقینا دغدغه‌های آقای جنتی نسبت به مسائل دینی کمتر از نمایندگان سوال‌کننده از ایشان نیست پس باید فرصت داده شود تا دولت و وزرا بتوانند به وظایف خود عمل کنند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که توصیه‌های رهبری نسبت به همکاری و حمایت از دولت‌ها منحصر به زمان خاصی نیست، تصریح کرد: برخی نمایندگان که امروز دولت را تحت فشار قرار داده‌اند کسانی بودند که به استناد فرمایشات رهبری اعتقاد داشتند مجلس باید به یاری دولت احمدی‌نژاد بپردازد پس دولت کنونی هم که منتخب مردم و مورد تایید رهبری است باید مورد حمایت مجلس قرار گیرد چون قوای سه‌گانه باید حقوق یکدیگر را به رسمیت بشناسند.

آرین‌منش با اشاره به این‌که کار دولت کاری اجرایی و سخت است، اظهار کرد:‌ رهبری در مورد دولت گذشته و دولت‌ها فرموده‌اند دولت در سنگلاخ قرار دارد یعنی وسط راه دشوار و سربالایی نفس‌گیر است و دولت عنصر وسط میدان و معرکه است پس نباید سختگیری کنیم.

انتهای پیام

کد N46509