عضو پارلمان عراق: القاعده قصد کشاندن نبرد به بغداد را دارد

عراق,الانبار,الاعرجی

بغداد- ایرنا- ˈقاسم الاعرجیˈ عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: براساس اطلاعات به دست آمده ، القاعده قصد دارد دامنه جنگ را به بغداد بکشاند.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بغداد افزود: نیروهای القاعده از آغاز بحران اخیر تلاش داشته اند تا به کشاندن دامنه جنگ به پایتخت، ارتش عراق را با گسترش منطقه نبرد، خسته کرده و انرژی آن را بگیرند.

الاعرجی از برخی جریان های سیاسی داخلی که در این مدت سعی کرده اندعملیات ارتش را به تاخیر بیاندازند، انتقاد کرد و ادامه داد: فشارهای این جریان ها یکی از دلایل تاخیر عملیات نظامی در الانبار بوده است.

وی توضیح داد: دولت عراق برای خارج کردن بهانه از دست این جریان های سیاسی و دادن فرصت به عشایر منطقه برای ترد نیروهای القاعده از منطقه شان، تاکنون عملیات را به تاخیر انداخته تا مردم صدمات کمتری محتمل شوند.

نماینده پارلمان عراق در عین حال پیش بینی کرد که عملیات نظامی ارتش در الانبار تا دو روز آینده آغاز شود.

عضو کمییسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق با بیان اینکه القاعده و داعش در مناطق مسکونی در ˈفلوجهˈ و ˈکرمهˈ پناه گرفته اند و از مردم به عنوان سپر انسانی سوء استفاده می کنند، گفت، برآورد کارشناسان نظامی این است که عملیات پاکسازی منطقه از عناصر القاعده دستکم 15 روز طول می کشد.

وی درباره تعداد نیروهای القاعده در منطقه همچنین گفت: از تعداد دقیق نیروهای این گروه تروریستی که گفته می شود تعدادی زیادی از آنان از کشورهای مختلف از جمله تونس، عربستان، سوریه و حتی از قفقاز در روسیه وارد عراق شده اند بی اطلاع هستیم اما تعداد آنان نمی تواند از یکهزار تن بیشتر باشد.

الاعرجی یادآور شد که القاعده در سایه تحصن ها و چادرهایی که به این منظور طی یک سال گذشته در استان الانبار برپا شده بود، توانسته تعداد زیادی از جوانان منطقه را به خود جذب و به بیانی سرباز گیری کند.

وی، محاصره کامل منطقه را از تاکتیک های ارتش عراق دانست و گفت: معتقدم ارتش با اعمال این شیوه علاوه بر جلوگیری از پراکنده شدن این نیروها و آلوده کردن دیگر مناطق عراق، آنان را در همین منطقه به دام انداخته و سرکوب می کند.

عضو کمیسیون امنیت دفاعی پارلمان عراق، حمایت گسترده و همه جانبه مردم عراق از ارتش در نبرد با تروریسم را پشتوانه دولت در این مسیر عنوان کرد و گفت که ثبت نام از داوطلبان نبرد با تروریست ها در سراسر عراق آغاز شده و بسیاری از جوانان درخواست اعزام به منطقه الانبار دارند.

این شخصیت سیاسی عراقی درباره حمایت اعلام شده اخیر آمریکا از جنگ عراقی ها با تروریسم گفت:حمایت واشنگتن و سایر کشورهای غربی دیر هنگام است و القاعده و داعش ساخته و پرداخته آمریکا بوده اند که امروز از آنان به عنوان تشکیلاتی تروریستی یاد می کنند.

خاورم**1770**1010
کد N46501