در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات عنوان شد؛

جهانگیری: توسعه دولت الکترونیک را با جدیت دنبال می کنیم

معاون اول ریاست جمهوری,جهانگیری

تهران- ایرنا - معاون اول رییس جمهوری بر اهمیت توسعه دولت الکترونیک و نقش مثبت آن در اقتصاد کشور و بهبود روند خدمت رسانی به مردم تاکید کرد. و گفت: ایجاد دولت چابک و هوشمند از برنامه های مورد توجه دکتر روحانی است و دولت آن را با جدیت دنبال می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» امروز سه شنبه در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات افزود: توسعه فناوری، سیستمی شدن همه فرایندها و ارتباط منسجم میان سامانه های خدماتی و بانکی از دغدغه های اصلی همه بخشها و دستگاههاست. وی اظهار داشت: در بیشتر کارگروه ها و جلسات، نیاز به تجمیع اطلاعات و در دسترس بودن آن برای دستگاه ها به عنوان یک دغدغه اصلی مطرح می شود که لازم است بصورت ویژه به این موضوع پرداخته شود.

معاون اول رییس جمهوری توسعه فناوری و الکترونیکی شدن فرآیندها برای جلوگیری از سو استفاده ها و مبارزه با مفاسد اقتصادی ضروری دانست. جهانگیری اظهار داشت: پیش از آنکه پرتال ارزی بانک مرکزی ایجاد شود، نظارتی بر فعالیت دریافت کنندگان ارز وجود نداشت اما پس از آنکه این سامانه طراحی و اجرا شد، بدلیل نظارت دقیق بر ارزهای ارائه شده و نحوه مصرف آن، میزان تقاضای ارز بسیار کاهش یافت و سواستفاده های موجود در این بخش به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد با توسعه دولت الکترونیک و گسترش فناوری اطلاعات، گامهای مثبتی در بهبود فضای اقتصادی کشور و خدمت رسانی بیشتر به مردم برداشته شود.

وی همچنین از دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات خواست ضمن آسیب شناسی و بررسی مصوبات پیشین، گزارشی از میزان پیشرفت این مصوبات و دلایل غیرفعال شدن شورا در سالهای اخیر ارائه دهد و زمینه اجرای وظایف و تکالیفی را که قانونگذار بر عهده شورا گذاشته فراهم کند.

جهانگیری خاطر نشان کرد: شرایط امروز کشور به گونه ای است که برای ارائه انواع خدمات، مبارزه با فساد، شفاف سازی عملکردها و انجام بسیاری از کارها همچون پرداخت هدفمند یارانه ها، سبدکالا، مسائل مربوط به ارز و امور بانکی، نیازمند توسعه فناوری اطلاعات هستیم که باید بسترهای نرم افزاری لازم برای آن فراهم شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین بر لزوم برنامه ریزی برای توسعه فناوری در بازه زمانی مشخص تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای عمل شود که در مدت زمان معین به نتایج و اهداف تعیین شده دست یابیم و بتوانیم از آسیب های ناشی از فرآیندهای سنتی و قدیمی بکاهیم.

در این جلسه گزارشی از چشم انداز کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات با عنوان «فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشران توسعه دانایی محور» توسط دبیر شورا و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه شد.

در این گزارش به محورهای کلیدی در برنامه های توسعه ملی، چالش جذب فناوری نوین در قطب های اقتصاد ایران، ملزومات رشد و ارتقا خدمات، تولید و فناوریهای نوین و سیر تاریخی تحول نگرش به IT و ICT اشاره شد و ضمن تبیین چالش های اصلی پیش رو و راههای رفع این چالش ها، پیشنهادات و دست آوردهای مورد انتظار مطرح گردید.

در این نشست راهکارهای توسعه فناوری اطلاعات و توسعه دولت الکترونیک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و کارشناسان و صاحبنظران دستگاههای ذیربط از زوایای مختلف به این موضوع پرداختند و قرار شد دبیرخانه پس از تشکیل جلسات کارشناسی، نتایج را برای تصمیم گیری نهایی در جلسات آتی شورا ارائه دهد.

در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات، «محمود واعظی»، «مصطفی پرومحمدی»، «سید حسن قاضی زاده هاشمی» و «علی اصغر فانی» وزاری ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادگستری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش، «ولی الله سیف» رییس کل بانک مرکزی و «حسام الدین آشنا» مشاور فرهنگی رییس جمهوری نیز حضور داشتند.

سیام**9012**1535
کد N46268