نماینده مردم کردکوی:

نظام بانکی کشور نیاز به انقلاب و تحول بنیادی دارد

مجلس,نطق میان دستور

تهران – ایرنا - نماینده مردم کردکوی و بندر ترکمن درمجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهوری گفت: جناب آقای روحانی نظام بانکی کشور نیاز به انقلاب و تحول بنیادی دارد نظام بانکی ما شرعی و اسلامی نیست و رویکرد حمایت از تولید در بخش های صنعت، کشاورزی و سایر بخش ها با تک رقمی نمودن سودهای بانکی اصلاح می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدجواد نظری مهر روز سه شنبه در نطق میان دستورخود در مجلس شورای اسلامی افزود: تصمیمات فعلی و بالاخص چند سال اخیر کاخ شیشه ای بانک مرکزی علی رغم پیگیری های شش ساله اینجانب مبنی بر تک رقمی نمودن سودهای بانکی که عامل نابودی صنعت و کشاورزی و سرمایه گذاری توسعه کشور شده است همچنان ناکارآمد است.

وی خطاب به رییس جمهوری ادامه داد: جناب آقای روحانی در سفر انتخاباتی خود به استان گلستان در دو موضوع گردشگری و کشاورزی تاکید فراوان داشتید آیا پتانسیلی بالاتر از جزیره آشوراده که در مقایسه با سایر جزایر از آب و هوای معتدل، دسترسی آسان به ارتفاعات جنگل و صحرا و قابلیت ارتباط آسان و سریع با آسیای میانه و اروپای شرقی برخوردار است وجود دارد.

نماینده مردم کردکوی و بندر ترکمن در مجلس اضافه کرد: جناب آقای رئیس جمهور سهم بخش صنعت ، کشاورزی ، بازرگانی و گردشگری استان از منابع صندوق توسعه در سالهای گذشته نادیده گرفته شده است؟

نظری مهر گفت: چرا باید مصوبات و دستورالعمل های بانکی برای استانهای توسعه یافته و محروم مانند استان گلستان و به ویژه حوزه انتخابیه ام یکنواخت باشد و عبارت با رعایت منابع مصرف در ابلاغیه های خط اعتباری بانک مرکزی با بانک های عامل استان باعث عدم برخورداری بخش های مختلف اقتصادی از تسهیلات نظام بانکی شود.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر با این روش استان های محروم ، محروم تر و استان های توسعه یافته، توسعه یافته تر می شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: جناب آقای رییس جمهور با عنایت به اینکه استان گلستان به عنوان قطب کشاورزی، باغداری و دامپروری است و امنیت غذایی کشور وابسته به فعالیت این بخش هاست ولی هیچ دولتی نتوانسته در تعیین و تثبیت منطقی خرید تضمینی محصولات استراتژیک اقدامات اساسی انجام دهد.

نظری مهر یادآور شد: در کشور ما کشاورز و دامدار در زمان فروش محصولات خود با واسطه گرها و اجبار فروش غیر واقعی مواجه می شوند اما بعضی از بازرگانان و صاحبان صنایع محصولات خود را با آخرین تحولات نرخ ارز معامله می کنند.

وی ادامه داد: محصولات اساسی وارداتی مثل گندم و سایر اقلام با چندین برابر قیمت از بازارهای خارجی خریداری می شود که این موضوع به معنای زنده به گور کردن کشاورز، دامپرور و سایر تولیدکنندگان کشور است که هیچ عقل سلیمی آنرا تائید نمی کند.

نماینده مردم کردکوی گفت: اگر ریاست جمهوری نرخ واقعی محصولات کشاورزی را مانند سایر محصولات وارداتی که بر پایه قیمت واقعی اعلام کند، انقلاب بزرگی در تولید کشور به وجود می آید.

وی ادامه داد: این درحالی است که در بودجه امسال 3 هزار میلیارد تومان برای بخش کشاورزی در نظر گرفتید ودر رابطه با وارادات نهاده های کشاورزی و کالاهای اساسی مثل گندم 12 هزار میلیارد دلار و برابر 36 هزار میلیارد تومان که این به معنای این است که واردات 12 برابر که این فاجعه بزرگی است.

نظری مهر خطاب به وزیر کشور گفت: جناب آقای رحمانی فضلی معضل مرزهای استان گلستان چه زمانی باید حل شود؟ علی رغم پیگیری های شش ساله اینجانب از ابتدای مجلس هشتم و گذشت 8 سال از مصوبه دولت نهم مرز جغرافیایی استان گلستان با سایر استانهای همجوار مشخص نشده است که این بی توجهی دولتهای قبل را در خصوص رفع موانع اساسی راه و توسعه استان به اثبات می رساند.

وی گفت: آیا گذشت شانزده سال از استان شدن گلستان کافی نبوده است چه میزان از اعتبارات انسداد مرزها و سایر اعتبارات بهسازی جاده مرزی و پاسگاه های مرزی و به روز رسانی تجهیزات آنها اختصاص یافته است.

نماینده مردم کردکوی و ترکمن در مجلس افزود: جناب وزیر استان گلستان استانی با ظریب حادثه خیزی بالا می باشد که سیل و آتش سوزی را هر ساله در آن شاهد هستیم انتظار است اعتبارات ویژه ای را برای جلوگیری از این موارد اختصاص دهید .

وی خطاب به وزیر صنعت گفت: جناب آقای مهندس نعمت زاده استان گلستان از نظر صنعت دارای رتبه 30 از بین 32 استان می باشد آیا بهتر نیست بخشی از سرمایه گذاری صنعت کشور به مناطق محروم گلستان که نرخ بیکاری در برخی موارد به بیش از 40 درصد است هدایت شود؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خطاب به وزیر بهداشت گفت: جناب آقای دکتر هاشمی پروژه های بیمارستانی از جمله احداث بیمارستان بروشان ، توسعه و تجهیز بیمارستان بندرترکمن و بیمارستان 96 تخت خوابی بندرگز چه زمانی به بهره برداری می رسد متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی این استان در حال حاضر از مشکلات شدید اعتبارای رنج می برد.

نظری مهر خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: جناب آقای نجفی استان گلستان علی رغم وجود استعدادهای فراوان در بخش گردشگری به علت نبود زیرساخت های لازم از نرخ ماندگاری پایین مسافر برخوردار است شما چه برنامه ای برای توسعه گردشگری در این منطقه دارید؟

وی همچنین خطاب به وزیر کار گفت: جناب آقای ربیعی آمار بیکاری در استان گلستان بالای 50 درصد است که باید در این خصوص اقدامات اساسی انجام شود.

سیام**1058 ** 1418
کد N46040