در صحن مجلس تشریح شد؛

پاسخ وزیر ارشاد به اظهاراتش در خصوص تک خوانی خانم ها و تاسف از توقیف روزنامه بهار

مجلس

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیش از طرح سئوال نماینده تهران از وزیر ارشاد در جلسه علنی، پاسخ های جنتی به اظهاراتش در خصوص تک خوانی خانم ها و تاسف از توقیف روزنامه بهار که در کمیسیون فرهنگی مطرح شده بود را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سئوال حمید رسایی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دلیل تساهل و تسامح جنتی در برابر توهین به مقدسات از یک سو و ترویج اباحه گری با پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیرضروری در دستور کار مجلس قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی در خصوص نتایج بررسی این سئوال در کمیسیون فرهنگی، گفت: اواخر آذرماه در جلسه ای با حضور سئوال کننده و وزیر به سئوال رسیدگی شد.

سید علی طاهری نماینده مردم گرگان ادامه داد: ابتدا رسایی سئوال خود را مطرح نمود که بعضی چیزها گفتنش حرام نیست اما ترویج آن موجب سوء استفاده یک جریان خاص می شود، شما در مورد تک خوانی خانم ها می گویید نظر مراجع متفاوت است و از تک خوانی خانم ها حمایت می کنید.

وی ادامه داد: رسایی اعلام کرد در جای دیگری نیز که مراجع در خصوص مخالفت با موضوعی اختلاف نظر دارند شما خلاف آن موضع گیری می کنید مثلا در مورد مقاله روزنامه بهار نظر مراجع تقلید، برخورد با متخلف بوده ولی شما گفتید از توقیف روزنامه متاسفم. وقتی پرسیدند آیا روند برخورد با مطبوعات ادامه می یابد، پاسخ دادید خیر، این یعنی صدای پای اباحه گری .

طاهری در خصوص پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد به این سئوال، گفت: جنتی اظهار داشت: در خصوص تک خوانی خانم ها من در سخنرانی و یا جلسه عمومی این امر را تایید نکردم، خبرنگاری از من سئوال کرد و من گفتم در نظرات آقایان مراجع، اجماع نیست. حضرت آقا فرموده اند اگر مفسده نداشته باشد حرام نیست. در مورد اینکه هر کلام حقی را نباید گفت، آیا باید در گفتن فتاوی نیز هم تقیه کرد. مسائل مبتلا به باید با همه قیودش گفته شود، اگر نظر دقیق مراجع گفته شود چه ایرادی دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی ادامه داد: در مورد روزنامه بهار نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اصل مقاله را کاملا محکوم کرد اما در خصوص برخورد با آن دو نظریه بود، یکی لغو امتیاز و دومی توقیف ، مدیر مسئول گفته که کوتاهی صورت گرفته و آن را جبران می کنیم و داوطلبانه روزنامه را توقیف می کنیم.

طاهری اظهار داشت: جنتی معتقد بود که تاسف من از توقیف روزنامه در این مورد است که فرد خاطی سهوا این خطا را انجام داده بود و وظیفه ما توسعه مطبوعات است و اصولا توقیف چند اشکال دارد از جمله بیکاری 150 نفر و واکنش بیرونی آن.

وی در پایان تاکید کرد: رسایی از پاسخ وزیر قانع نشد و کمیسیون قلمرو سئوال را ملی دانسته و به صحن علنی ارجاع داد.