استقبال ناوی پیلای از رأی دیوان عالی نپال

حقوق بشر

دیوان عالی نپال با درخواست اعطای عفو عمومی به ناقضان حقوق بشر در جریان جنگ داخلی این کشور مخالفت کرد. کمسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل این رأی را مورد استقبال قرار داد.

دیوان عالی نپال با درخواست اعطای عفو عمومی به ناقضان حقوق بشر در جریان جنگ داخلی این کشور مخالفت کرد. کمسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل این رأی را مورد استقبال قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: اکنون از دولت نپال می‌خواهم تا این رأی دیوان عالی را هر چه فوری به مرحله اجرا درآورد و به خواست مردم این کشور مبنی بر اجرای عدالت توجه کند.

در سال 2006 به دنبال یک توافق صلح یک دهه جنگ داخلی در نپال به پایان یافت. براساس این توافقنامه قرار بود جهت بررسی موارد نقض حقوق بشر که در سال‌های 1996 تا 2006 اتفاق افتاده بود یک کمیسیون تشکیل شود. در این 10 سال جنگ دست کم 13000 تن کشته و بیش از 1300 نفر ناپدید شدند.

دولت نپال در مارس 2013 اعلام کرد کمیسیون حقیقت و آشتی را تشکیل داده و قصد داشت اختیار اعطای عفو عمومی به ناقضان حقوق بشر را به این کمیسیون بدهد.

دیوان عالی نپال اواخر هفته گذشته طی حکمی از این کمیسیون خواست تا در تحقیقات خود به استانداردهای بین‌المللی از جمله رعایت جانب عدالت و بررسی اظهارات شاهدان و قربانیان پایبند باشد. این دادگاه همچنین مصونیت عاملان اصلی نقض حقوق بشر در این جنگ را خلاف قانون اساسی و حقوق بین‌الملل دانست.

ناوی پیلای علاوه بر این اظهار کرد: تصمیم دیوان عالی نپال برای جلوگیری از عفو ناقضان حقوق بشر توسط این کمیسیون نباید موجب ایجاد اخلال در روند انجام تحقیقات جنایی و تحت تعقیب قرار دادن پرونده‌های مربوط به جنگ مذکور شود.

براساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، خانم پیلای همچنین ضمن تاکید بر لزوم اجرای عدالت در خصوص موارد نقض حقوق بشر در جریان جنگ داخلی نپال از دولت خواست تا هر چه فوری قوانین کیفری این کشور را به گونه‌ای اصلاح کند که مطابق با حقوق بین الملل باشد.

انتهای پیام

کد N45463