"عراق بر سر دو راهی جنگ و صلح قرار گرفته است"

سیاسی

به گفته برخی تحلیلگران، شورش در استان سنی‌نشین الانبار عراق که ناشی از اقدامات دولت شیعه این کشور همچون متفرق کردن اعتراضات پیش از آن بود، این کشور را بر سر دو راهی جنگ و صلح قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق باید در روزهای پیش رو درخصوص اعطای بخشی از قدرت به اقلیت سنی عراق و یا ادامه سیاست‌های مذهبی و یا در مواردی به کارگیری تاکتیک‌های سنگین علیه آنها تصمیم بگیرد.

احسان الشماری، استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد در این خصوص می‌گوید: روزهای آینده سرنوشت عراق را تعیین خواهند کرد. عراق بر سر یک دو راهی قرار گرفته است، تلاش برای مصالحه مانند یک کشور دموکراتیک یا وارد شدن به یک جنگ داخلی.

در سال‌های اخیر نارضایتی سنی‌ها از دولت به دلایل عدم اعطای قدرت و هدف قرار گرفتن توسط نیروهای امنیتی، افزایش یافته است اما تصمیم اخیر مالکی برای پایان دادن به اعتراضات یک ساله در خارج از شهر رمادی که مرکز استان الانبار است، به ناآرامی در شهرهای اصلی این استان منجر شد. شبه نظامیان مرتبط با القاعده‌، موسوم به دولت اسلامی عراق و شام نیز از این فرصت استفاده کرده و کنترل شهر فلوجه را در 60 کیلومتری بغداد در دست گرفتند.

اسلام الفایلی، استاد علوم سیاسی یک دانشگاه بغداد نیز در این باره می‌گوید: دولت عراق به دلیل بحران‌های سیاسی موجود، سونامی دولت اسلامی عراق و شام را ندید.

تحلیلگرها معتقدند که دولت مالکی باید برای بازگرداندن شرایط به حالت عادی، مانند سال 2008 با سنی‌هایی که به مخالفت با شبه نظامیان القاعده برخاسته‌اند، همکاری کند.

اقلیت سنی عراق پس از تشکیل این کشور بعد از جنگ جهانی اول تا حمله آمریکا در سال 2003 بر عراق تسلط داشتند.

اکنون مقامات باید بر احزاب سنی میانه‌رو تمرکز کرده و به آنها سمت‌های ارشد در دولت بدهند. سنی‌های عرب کسانی هستند که سرنوشت عراق را مشخص خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N45334