اسنودن اسناد محرمانه بیشتری از روابط آمریکا - اسرائیل فاش می‌کند

جاسوسي

خبرنگاری که برای نخستین بار افشاگری‌های ادوارد اسنودن را در سطح جهانی منتشر کرد، در مصاحبه‌ای گفت که این کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا اسرار محرمانه بیشتری را برای افشا کردن از روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی در اختیار دارد.

خبرنگاری که برای نخستین بار افشاگری‌های ادوارد اسنودن را در سطح جهانی منتشر کرد، در مصاحبه‌ای گفت که این کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا اسرار محرمانه بیشتری را برای افشا کردن از روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، از جمله افشاگری‌هایی که سال گذشته میلادی از سوی ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر شد، این بود که این آژانس به سازمان جاسوسی انگلیس در سال 2009 یک آدرس پست الکترونیکی متعلق به ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل را هدف جاسوسی قرار داده و ایمیل‌های مقامات بلندپایه دفاعی اسرائیل را نیز تحت نظر داشته‌اند.

با وجود اینکه اسرائیل این افشاگری‌ها را کم‌اهمیت خواند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: دستور داده‌ام تا این مساله بررسی شود. این‌گونه مسائل نباید میان هم‌پیمانان رخ دهد.

گلن گرینوالد، خبرنگار روزنامه گاردین انگلیس که با اسنودن ملاقات رو در رو داشته و بسیاری از افشاگری‌های وی را منتشر کرده است، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیون اسرائیل با این سوال روبرو شد که آیا اسنودن اسناد قابل افشای بیشتری در ارتباط با اسرائیل دارد یا خیر.

گرینوالد در پاسخ گفت: ما تنها این اسناد را به مدت هفت ماه منتشر کرده‌ایم که با توجه به حجم و پیچیدگی بالای آن‌ها زمان چندان زیادی نیست. قطعا افشاگری‌های بیشتری در ارتباط با خاورمیانه و همچنین در ارتباط با اسرائیل باقی مانده است. گزارش این افشاگری‌ها تقریبا به همان سرعتی که تاکنون رخ داده ادامه خواهد یافت.

ماه گذشته میلادی نیز چند تن از قانونگذاران و وزرای کابینه اسرائیل گفتند، جاسوسی آمریکا از اسرائیل فرصتی برای فشار به واشنگتن برای آزادی جاناتان پولارد، مامور اسرائیلی به زندان افتاده در آمریکا است.

پولارد که یک تحلیلگر اطلاعاتی سابق نیروی دریایی آمریکا بوده در سال 1987 به جرم جاسوسی برای اسرائیل در آمریکا به حبس ابد محکوم شد.

گرینوالد نسبت به ارتباط افشای جاسوسی آمریکا از اسرائیل با تقاضای ‌آزادی پولارد گفت که این مساله را درک می‌کند. وی تاکید کرد: فکر می‌کنم شما کاملا حق دارید که مساله جاناتان پولارد را در مقابل افشای جاسوسی آمریکا از نزدیکترین هم‌پیمانانش در دولت اسرائیل قرار دهیم زیرا این دقیقا بر ریاکاری در بطن آنچه که دولت آمریکا انجام می‌دهد، تاکید می‌کند.

انتهای پیام

کد N45331