نماینده بندرترکمن خواهان توجه به گردشگری در استان گلستان شد

نماینده مردم بندرترکمن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان گلستان از دولت خواست تا توجه بیشتری به ظرفیت‌های گردشگری استان گلستان داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد نظری‌مهر نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن در نطق میان دستور امروز(سه‌شنبه) خود با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشاورزی و گردشگری در استان گلستان و به خصوص منطقه آشورا ده از عدم تحقق سهم استان از صندوق توسعه ملی گلایه کرد و گفت: چرا باید مصوبات بانکی برای استان‌های توسعه یافته و محروم یکی باشد این عدم برخورداری از تسهیلات بانکی منجر به توسعه ‌یافته‌تر شدن استان‌های توسعه‌یافته و محروم‌تر شدن استان‌های محروم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نظام بانکی کشور نیازمند انقلاب است گفت: متأسفانه رویکرد نظام بانکی ما حمایت از تولید نیست. علی‌رغم پیگیری‌های مرتب من سود بانکی تک رقمی نشده و این موضوع عامل نابودی صنعت و کشاورزی است.

نماینده کردکوی و بندرترکمن خطاب به رئیس جمهور اظهار کرد: استان گلستان قطب کشاورزی کشور است و امنیت غذایی کشور به این استان وابسته است در حالی که کشاورزان تکلیف خود را در مورد خرید‌های تضمینی اقلام اساسی نمی‌دانند و هر سال مجبورند تولیدات خود را با آخرین تحولات بازار ارز در بازارها عرضه می‌کنند این رویکرد زنده به گور کردن کشاورزی است.

وی با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده برای بخش کشاورزی و بودجه در نظر گرفته شده برای واردات کالاهای اساسی در لایحه بودجه سال 93 گفت: فاصله چندین برابری بودجه واردات از بودجه‌ای که برای تولید در نظر گرفته شده است غیرعادلانه است.

نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن همچنین خطاب به وزیر کشور ضمن گلایه از اینکه مرزهای استان گلستان با سایر استان‌ها مشخص نشده است گفت: علی‌رغم اینکه استان گلستان یک استان مرزی است و میزان سیل و آتش‌سوزی در آن بالاست هنوز اعتبارات انسداد مرزها و همچنین پاسگاه مرزی و جاده برای این استان تأمین نشده است.

نظری‌مهر در بخش دیگری از نطق خود خطاب به نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: استان گلستان در بین 32 استان کشور رتبه سی‌ام را در برخورداری از صنایع در اختیار دارد در حالی که انتظار ما این است که برنامه توسعه صنعت هماهنگ با کشاورزی در استان گلستان اعمال شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان گلستان خطاب به وزیر بهداشت خواهان تکمیل پروژه‌های بیمارستان، دانشگاه و بیمارستان سوانح سوختگی و همچنین مرکز تحقیقات سرطان‌های گوارشی شد و از رئیس سازمان میراث فرهنگی خواست تا برنامه‌های مشخص برای گردشگری در این استان ارائه کند.

وی همچنین خطاب به وزیر کار از نابودی صنعت کشاورزی بعد از انقلاب اسلامی در استان گلستان انتقاد کرد و گفت: آمار بیکاری در این استان بیشتر از 50 درصد است وزیر کار باید اقدامی در این زمینه بکند. وزیر ورزش و جوانان باید در مورد پروژه‌های نیمه تمام ورزشی و فرهنگی و همچنین پایین بودن سرانه ورزشی مردم گلستان اقدامات عملی صورت دهد.

نظری‌مهر در پایان از وزیر فرهنگ خواست تا به زیرساخت‌های فرهنگی در استان توجه کند و از وزیر کشاورزی خواست که به تولید میگو در استان گلستان توجه کند.

انتهای پیام

کد N45232