تعقیب نماینده مجلس موضوع جدیدی نیست

حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌ اژه‌اي

... سخنگوی قوه قضاییه گفت: تعقیب نماینده مجلس در طول چند دهه گذشته بسیار اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه خبرنگاری خطاب به محسنی‌اژه‌ای گفت شما در صحبت‌هایتان گفتید آزادی نماینده‌ها تا جایی که به کسی توهین نکنند ولی قبلا موردی وجود داشته است که نماینده‌ای به رییس مجمع تشخیص مصلحت یا خانواده او توهین کرده است، آیا قوه قضاییه در این موارد هم وارد شده است یا خیر؟

محسنی‌اژه‌ای گفت: بله، این مساله در طول چند دهه گذشته تاکنون بسیار اتفاق افتاده که یک نماینده مجلس صحبتی کرده و تحت تعقیب قرار گرفته است و این چیز جدیدی نیست. حالا یا شاکی خصوصی وجود داشته یا مدعی‌العموم شکایت کرده و بعضی وقت‌ها چه بسا منجر به بازداشت آن نماینده شده است.

وی اظهار کرد: من بارها عرض کرده‌ام اگر به یک نهاد یا شخصیت حقوقی توهین کنند از حیث وظیفه حقوقی، مدعی‌العموم وارد می‌شود. اگر از حیث شخصی باشد و شکایت شود قضیه دنبال می‌شود وگرنه تعقیب نمی‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در برخی دوره‌ها افرادی به حسب سمت به دولت یا افراد دیگری توهین کرده‌اند، گفت: طبق قانون مجازات اسلامی اگر چنانچه نسبت به یک مسئولی به حسب وظیفه توهین شود مدعی‌العموم وارد می‌شود هر چند خود آن فرد هم می‌تواند شکایت کند.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره وجود اختلاف نظر در بحث نقل و انتقال خودرو، گفت: این امر وظیفه ثبت اسناد است و اگر اختلاف برداشت هم وجود داشته باشد، راهش مشخص است.

ادامه دارد ...

کد N44963