حسینی: بعضی سریال‌ها به مردم یاد می‌دهد چگونه دروغ بگویند

سیاسی

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش پررنگ صداوسیما در تقویت اخلاق در جامعه گفت: بعضی فیلم‌ها و سریال‌هایی که صداوسیما پخش می‌کند به مخاطب یاد می‌دهد چگونه دروغ بگوید و تقلب کند.

یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش پررنگ صداوسیما در تقویت اخلاق در جامعه گفت: بعضی فیلم‌ها و سریال‌هایی که صداوسیما پخش می‌کند به مخاطب یاد می‌دهد چگونه دروغ بگوید و تقلب کند.

سیدمرتضی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: در بحث اخلاق در جامعه سه عامل تأثیرگذار هستند؛ اولین عامل مسئولین هستند که "الناس علی‌دین ملوکهم" یعنی مردم پیروی مسئولان‌شان هستند این مسأله در جمیع جهات اخلاقی اعم از گفتاری، کرداری و منش دیده می‌شود.

نماینده مردم قزوین در مجلس تاکید کرد: همه مسئولین از رئیس جمهور تا زیرمجموعه‌اش، مجلس، قوه قضائیه و قضات همه در مسائل اخلاقی جامعه، تأثیرگذار اصلی هستند.

وی آموزش و پرورش و آموزش عالی را دومین عاملی دانست که روی اخلاق جامعه تأثیر می‌گذارد و توضیح داد: معلمی که سر کلاس ادبیات خاصی را به کار می‌برد می‌تواند در این زمینه تأثیر زیادی بگذارد. بعضی از معلمین خوب هستند اما به قدری نسبت به جامعه بد حرف می‌زنند که دانش‌آموزان را به سمت بدی‌ها می‌برند.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس اجتماع، محیط و خانواده را عامل سوم در شکل‌گیری اخلاق جامعه دانست و افزود: اگر این سه عامل دست به دست هم بدهند و با یکدیگر هماهنگ باشند اخلاق و نظم نیز در جامعه درست می‌شود اما متأسفانه در بین این سه عامل هماهنگی وجود ندارد و همه به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند.

حسینی ادامه داد: صداوسیما و مطبوعات که جزء دسته سوم هستند نیز به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند مثلا فیلم‌های صداوسیما با همه دقتی که در آنها به کار برده می‌شود اعمال و کلماتی را به کار می‌برند که مخاطب با دیدن آنها تازه یاد می‌گیرد چگونه دروغ بگوید و تقلب کند.

وی تاکید کرد: اگر هماهنگ عمل نکنیم و کار سیستماتیک از بالا به پایین یا از پایین به بالا را به خوبی انجام ندهیم قطعا نمی‌توانیم آن طور که اسلام و نظام می‌خواهد اخلاق را در جامعه پیاده کنیم.

نماینده مردم قزوین در مجلس درباره وضعیت فعلی جامعه از نظر اخلاقی نیز گفت: اینطور نیست که بگوییم جامعه بسیار خراب است؛ جامعه ما نسبت به آنچه ایده‌آل اسلام، نظام، امام و رهبری است خیلی عقب است اما نسبت به اینکه کار اخلاقی در جامعه انجام شود خیلی عقب نیستیم اما تا ایده‌آل خیلی فاصله داریم.

حسینی نقش صداوسیما در تقویت اخلاق و ارزش‌های جامعه را نقش بالایی دانست و گفت: صداوسیما و رسانه‌ها نقش پررنگی دارد اما متأسفانه بعضی از فیلم‌ها و سریال‌ها را که خود من پای تلویزیون می‌بینم ناراحت می‌شوم. چرا که خود این‌ها بعضی مسائل را به مردم یاد می‌دهند؛ آنها می‌گویند موقعیت جامعه را باید نشان دهیم اما من می‌گویم دروغ گفتن حرام است،‌ راست گفتن واجب نیست. لازم نیست هر راستی را به تصویر بکشیم چون آن تصویر اثر منفی می‌گذارد.

وی یادآور شد: مثلا بعضی از کلمات را که بچه‌های ما در کوچه و مدرسه بیان می‌کنند شب قبلش در صداوسیما شنیده‌اند. اعتقاد ما این است که صداوسیما می‌تواند اثرگذاری زیادی داشته باشد و بر همین اساس باید خیلی روی آن کار کنیم.

انتهای پیام

کد N44890