دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن:

نشست وزیر کشور با احزاب ارزشمند بود/احزاب صدقه‌بگیر دولت‌ها نیستند

وزير کشور,احزاب,وزارت كشور

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن با بیان اینکه به بهبود وضعیت تحزب در کشور امیدوار است، تاکید کرد که وزارت کشور باید وظیفه تولی‌گری خود را در ارتباط با احزاب به نحو مناسب انجام دهد.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن با بیان اینکه به بهبود وضعیت تحزب در کشور امیدوار است، تاکید کرد که وزارت کشور باید وظیفه تولی‌گری خود را در ارتباط با احزاب به نحو مناسب انجام دهد.

ژاله فرامرزیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به برگزاری نشست هم‌اندیشی وزیر کشور با نمایندگان احزاب، گفت: در طول هشت سال گذشته ارتباط دولت و احزاب، ارتباط نامناسبی بود و این ارتباط از سوی دولت به دلیل رویکردهای نامناسبش دچار مشکل شده بود؛ البته نمی‌گوییم احزاب مقصر نبودند ولی دولت در این ارتباط نقشی مهمی داشت.

وی افزود: در دولت جدید با توجه به شعارهایی که مطرح شد، لازم بود که این تغییر رویکرد صورت بگیرد و در همین راستا نشست اخیر، که اقدام ارزشمندی بود، برگزار شد.

این فعال سیاسی و مطبوعاتی اصلاح‌طلب ادامه داد: این نشست فقط یک همایش نبود، بلکه نشان دادن در باغ سبزی از سوی دولت به احزاب بود. وزات کشور با برگزاری این نشست در واقع نشان داد که احزاب را به رسمیت می‌شناسد و به فعالیت سیاسی در قالب تشکلات معتقد است. این اقدام ارزشمندی است؛ البته منوط به اینکه این باغ سبز را وزارت کشور به صورت واقعی طراحی کند.

فرامرزیان با بیان اینکه "وزارت کشور نباید از احزاب انتظاری فراتر از رویکرد مستقلشان داشته باشد و احزاب نیز نباید از دولت و وزارت کشور انتظاری فراتر از جایگاه ذاتی این وزارتخانه داشته باشند"، ادامه داد: موضوع فعالیت احزاب سیاسی مشخص است و طبیعی است که احزاب برای تحقق موضوع فعالیت خودشان از روش‌های مختلف قانونی استفاده کنند. این روش‌ها باید از جانب دولت و وزارت کشور به رسمیت شناخته شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با بیان اینکه "وقتی وزارت کشور به وظایف خود در ارتباط با احزاب به طور کامل عمل کند، دیگر دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌های امنیتی این بهانه و فرصت را پیدا نمی‌کنند که در امور احزاب دخالت کنند"، اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته دولت در امور احزاب مداخله‌هایی انجام داده و موجب ایجاد مشکلات و نواقصی شده است و اکنون باید رویه قبلی خود را اصلاح کند.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن افزود: مثلاً در همین ارتباط، دولت قبل در ارتباط با خانه احزاب مداخله‌گری کرد و این مداخله‌گری موجب شد که پروسه فعالیت خانه احزاب دچار مشکل شود و اکنون وظیفه وزارت کشور است که رویه گذشته را اصلاح کند و نمی‌تواند در این ارتباط از خود سلب مسئولیت کند. وزارت کشور باید با اصلاح رویه قبلی خود در ارتباط با خانه احزاب، این زمینه را فراهم کند که احزاب بتوانند در کنار هم بنشیند و به یک جمع‌بندی در ارتباط با چگونگی فعالیت احزاب برسند.

این فعال رسانه‌ای در مورد مباحث مطرح شده در جلسه احزاب با وزیر کشور در مورد چگونگی کمک مالی وزارت کشور به احزاب از جمله پرداخت یارانه به آنها، گفت: واقعیت این است که نمی‌توانیم دست و پای کسی را ببندیم و بعد به او بگوییم بدود! احزاب اجازه فعالیت اقتصادی ندارند، چراکه قدرت و اقتصاد وقتی با یکدیگر ترکیب می‌شوند، اتفاق خوبی نمی‌افتد.

وی همچنین گفت: از طرف دیگر، جذب منابع مردمی برای احزاب در کشور ما آنچنان معنا ندارد؛ چراکه فرهنگ این موضوع در کشور ما جا نیفتاده است و مردم نیز چنین احساس نیازی نمی‌کنند. از طرف دیگر، جذب کمک‌های بین‌المللی نیز شائبه‌انگیز است. بنابراین با توجه به این وضعیت، فقط صاحبان قدرت می‌توانند احزاب قوی ایجاد کنند.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن با بیان اینکه "وقتی از احزاب مستقل صحبت می‌کنیم، باید سهم‌الشرکای احزاب برای اقدام و فعالیت‌ها تببین و مشخص شود"، گفت: بخشی از منابع ملت متعلق به متولیان امور مشارکتی از جمله NGO‌ها و احزاب است و در واقع باید از منابع ملت برای ملت پرداخته شود.

فرامرزیان افزود: احزاب صدقه‌بگیر دولت نیستند و من نیز با مدل یارانه‌ای جهت کمک به احزاب موافق نیستم، چراکه تابعیت یک‌سویه ایجاد می‌کند و ممکن است احزاب دولت‌محور بیشترین منفعت را ببرند. اگر دولت به نقش‌آفرینی احزاب معتقد است، باید با توجه به این امور مکانیزمی متناسب با نقش‌آفرینی احزاب برای تأمین منابع مالی آنها با کمک خود احزاب تعریف کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "به بهبود وضعیت تحزب در کشور امیدوارم"، تاکید کرد: احزاب باید همیشه حرکت به سمت جلو را مدنظر قرار دهند، چراکه ایستادگی موجب افول می‌شود. در حال حاضر این عقلانیت وجود دارد که اگر می‌خواهیم باشیم و فعالیت کنیم، باید همگی فعالیت کنیم و اگر می‌خواهیم درست عمل کنیم، باید حقوق یکدیگر را به رسمیت داشته باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه "احزاب باید برای فعالیت‌های خود برنامه و چشم‌انداز تبیین کنند"، تصریح کرد: از طرف دیگر، وزارت کشور نیز باید برنامه‌ریزی مناسب و شفافی برای احزاب داشته باشد.

انتهای پیام

کد N44889