اجلاس گروه77 در نیویورک به ریاست بولیوی

مورالس,بولیوی,ریاست گردشی

مادرید-ایرنا-ˈاوو مورالسˈرییس جمهوری بولیوی امروز(سه شنبه)برای تحویل کرسی ریاست گروه جی77 متشکل از132کشور جهان راهی نیویورک محل برگزاری اجلاس سالیانه این گروه شد.

به گزارش ایرنا به نقل ازخبرگزاری اروپاپرس، مورالس پیش از سفر به نیویورک گفت: بر اساس توافق نظر اعضای گروه جی 77 ریاست این دوره گروه به بولیوی سپرده می شود.

وی افزود:قصد بولیوی ازبرعهده گرفتن ریاست این دوره کسب میزبانی اجلاس سال آینده به مناسبت پنجامین سال بنیان گذاری این گروه است.

ریاست این گروه که درسال2013میلادی برعهده چین بوده هرساله براساس منطقه جغرافیایی تغییر می کند و این امتیاز در سال 2014میلادی در اختیار آمریکای لاتین و کارائیب بود تا کشوری را برای ریاست اجلاس جی77 معرفی وانتخاب کند که بولیوی با اتفاق نظر کشور های این منطقه انتخاب شد.

دراجلاس نیویورک که از فردا(چهارشنبه) برگزارمی شود گروه جی 77 درمورد برنامه این گروه درسال 2015میلادی،عملکرد سال گذشته میلادی، اهداف اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بحث و بررسی خواهد شد.

گروه ۷۷ ( Group of 77) ژوئن ۱۹۶۴میلادی توسط ۷۷ کشور درحال توسعه امضاکننده اعلامیه گروه۷۷ درپایان نخستین جلسه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد(آنکتاد) در ژنو سوییس تشکیل شد. مقر این گروه در نیویورک آمریکا واقع شده است.

دراین گروه که نخستین اجلاس سطح وزیران این نهاد ۱۹۶۷ در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد هم اکنون ۱۳۲کشور در آن عضویت دارند اما با همان نام اولیه شناخته می شود.

این سازمان مکانی برای بیان و ارتقای منافع جمعی کشورهای درحال توسعه و افزایش قدرت مذاکره این کشورها درسازمان ملل متحد در زمینه مسایل اقتصادی و امکانی برای افزایش همکاری فنی و اقتصادی میان کشورهای مزبور است.

اروپام **1234** 1064
کد N44657