فواد ابراهیم :

سیاست های عربستان سعودی را گروهی از شاهزادگان تعیین می کنند

آفریقا و خاورمیانه

سیاست های عربستان سعودی را گروهی از شاهزادگان تعیین می کنند که عواقب این تصمیمات نیز برای آنها مهم نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فواد ابراهیم پژوهشگر و فعال سیاسی عربستانی گفت :سیاست های عربستان سعودی را گروهی از شاهزادگان تعیین می کنند که عواقب این تصمیمات نیز برای آنها مهم نیست.

وی افزود : سیاست ها و برنامه ریزی های این افراد عمدتا در چهارچوب ادامه حمایت از تروریست ها و جنگ در سوریه و دشمنی با ایران و همچنین بی عقلی در ادامه روابط خود با کشورهای بزرگ و همسایگان خلاصه می شود.

فواد ابراهیم در مقاله ای که امروز در روزنامه الاخبار لبنان چاپ شد افزود : افراد این گروه را سعود الفیصل وزیر امور خارجه ، بندر بن سلطان رییس سازمان اطلاعات وامنیت عربستان و ترکی الفیصل تشکیل می دهند و سالهاست که برای این کار در حال فکر و برنامه ریزی هستند.

این نویسنده در ادامه می افزاید : برنامه ها و سیاست های این افراد نه تنها برای عربستان سودی نداشته است بلکه به ماجراجوهایی کشنده برای این کشور تبدیل شده است.

وی ادامه می دهد : مواضع و سیاست های این افراد باعث ایجاد اختلاف و چند دستگی در خانواده حاکم برعربستان نیز شده است. به طوری که  پادشاه عربستان  و شاهزادگان دیگر از این امر ناراضی هستند.

گفته می شود  پادشاه عربستان از اوضاع سوریه و تحولات آن کمترین اطلاعات را دارد زیرا که بندر بن سلطان با همکاری الفیصل با سانسور اخبار و اطلاعات مربط به سوریه کمتر پادشاه را در جریان تحولات منطقه  قرار می دهند.  همچنین گفته می شود شاهزادگان مخالف با این رویکرد جدید در یافته اند که بندربن سلطان  با همکاری الفیصل عربستان را در مسیر غیر قابل بازگشتی  به خصوص در روابط با کشورهای  منطقه و رابطه با امریکا قرار داده است به طوری که افق ها بر روی عربستان در روابط خارجی بسته به نظر می رسد. وی افزود بزرگان و صاحبان تجربه در خانواده سلطنتی از این لغزش به وجود آمده ناراضی به نظر می رسند،  به طوری که عربستان  میلیادرها دلار از این رهگذر ضرر کرده است.

ابراهیم توضیح داد شکست سیاست های خارجی عربستان فقط به مساله سوریه ختم نمی شود. عربستان در زمینه امور خارجه شکست های دیگری را متحمل شده است به طوری که جمال خاشقجی نویسنده منتسب به ترکی الفیصل، این مطلب را در روزنامه الحیاه نیز، به صراحت اعلام می کند و با تیتر تقابل بزرگ ایران و عربستان به این مساله پرداخته است .  این مقاله می افزاید :  هیئت ارسالی عربستان سعودی در نشست سران شورای همکاری خلیج  فارس که ماه پیش در کویت برگزار شد ، از ابراز علاقه برخی کشورها برای رابطه با ایران و سیاست های جدید رییس جمهور روحانی ابراز نگرانی کرده اند .

ابراهیم افزود: این نتیجه شکست سیاسی عربستان است که شاهزادگان و روزنامه نگاران عربستانی نیز نمی توانند آن را مخفی نگه دارند. و آن نتیجه شانه خالی کردن بعضی از کشورهای همسایه عربستان از سیاست های جدید آل  سعود است.

ابراهیم از تسلط بندر و سعود و ترکی الفیصل بر اوضاع و تصمیم گیری ها ابراز تاسف می کند و  می پرسد : با توجه به منزوی شدن عربستان در جهان و منطقه ، آیا در خانواده سلطنتی عقلایی یافت نمی شوند که سکان هدایت عربستان را از دست این افراد پس بگیرد.