رهبران القاعده درعراق یکی پس از دیگری کشته یا بازداشت می شوند

موصل,الرمادی,الانبار

تهران – ایرنا – بررسی روند تحولات امروز / دوشنبه/ عراق حکایت از آن دارد که رهبران القاعده در این کشور یکی پس از دیگری به هلاکت رسیده و یا بازداشت می شوند .

بگزارش پایگاه اینترنتی عراقی سومریه نیوز ، وزارت کشور عراق امروز دوشنبه اعلام کرد : دو تن از رهبران داعش در شهر موصل واقع در استان نینوا کشته شدند و دو تن دیگر از آنان زخمی گردیدند .

سرتیپ ˈسعد معنˈ سخنگوی این وزارتخانه با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب افزود : 42 تن از کسانی که به دلیل دست داشتن در اقدامات تروریستی تحت تعقیب قوه قضائیه عراق قرار داشتند، بازداشت شده اند و انبار مهمات تروریستها نیز در این شهر کشف گردید و سه بمب دست ساز خنثی شد.

به گفته معن، دو رهبر ترور شده مسوولیت به اصطلاح ولایت جنوب موصل در نینوا را برعهده داشتند.

از سوی دیگر سومریه نیوز افزود : ستاد فرماندهی عملیات نظامی در بغداد عصر امروز از کشته شدن امیر تشکیلات القاعده موسوم به ˈبشیر علیوی مرکبˈ طی یک عملیات امنیتی در منطقه الرعود واقع در شمال پایتخت عراق خبر داد .

همچنین فالح العیساوی نائب رییس شورای استان الانبار در گفتگو با سومریه نیوز تاکید کرد : عشایر بطور حتم با حمله به ارتش عراق مخالفند و هیچ نشانه ای دال بر یورش نظامیان به شهر فلوجه واقع در این استان به چشم نمی خورد و ارتش نمی خواهد وارد این شهر شود بلکه می خواهد پلیس محلی به شکل مسالمت آمیز وارد آن شوند.

العیساوی افزود : شیوخ عشایر و پلیس محلی در صدد بازگرداندن آرامش به فلوجه هستند و در همین راستا از افراد مسلح خواستند تا شهر را ترک کنند تا در صورت وقوع درگیری میان آنان و نیروهای امنیتی جان هموطنان بیگناه به خطر نیافتد.

وی ادامه داد:فلوجه روزهای سختی را پشت سر گذاشت که درنتیجه آن ساکنانش آن را ترک کردنداما هم اکنون کمکهای بشردوستانه وارد این شهر می شود و زندگی در آن حالت عادی به خود گرفته است.

لازم به یادآوری است استان الانبار و الرمادی مرکز آن واقع در 110 کیلومتری غرب بغداد از 21 دسامبر شاهد عملیات نظامی گسترده ای بوده است که تا مرزهای اردن و سوریه امتداد یافت و طی آن نیروی زمینی ارتش به همراه افراد مسلح عشایر،عناصر به اصطلاح دولت اسلامی عراق و شام ˈ داعشˈ را تحت تعقیب قرار دادند.

از سوی دیگر،خشونت ها و حوادث خونبار استان الانبار و مصیبت هایی که حضور تروریست ها در آستانه سال جدید میلادی برای اهالی الانبار به خصوص دو شهر رمادی و فلوجه به همراه آورد، با همه تلخی هایش اما پیوند عاطفی و تاریخی اهل تسنن و شیعیان عراق را به شکلی زیبا به تصویر کشید.

جمعی از آوارگان خارج شده از شهر فلوجه که موفق شدند از طریق بیابان های الانبار و از کانالهای امنی که نیروهای دولتی عراق برای خروج امن آنها از فلوجه فراهم کرده اند خود را به مناطق شیعه نشین در کربلا و بابل و بغداد برسانند، مورد استقبال و پذیرایی گرم شیعیان این مناطق قرار گرفتند.

اوضاع شهرهای فلوجه و رمادی همچنان ملتهب و درگیری ها میان نیروهای ضد تروریست عراق با القاعده ادامه دارد. آب و برق و خدمات شهری نیز در این شهرها ، مختل شده و مردم روزهای سختی را سپری می کنند.

از سوی دیگر، پایگاه اطلاع رسانی اردنی ˈجی بی سی نیوزˈ روز دوشنبه ادعا کرد: ایران و آمریکا توافق کردند، در جنگ ˈالانبارˈ به ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق کمک کنند.

بر اساس این گزارش، واشنگتن و تهران آمادگی خود را برای حمایت از دولت عراق به ریاست نوری المالکی در مقابله با افراد مسلح در شهرهای ˈرمادیˈ و ˈفلوجهˈ در استان الانبار اعلام کردند.

همچنین نوری المالکی نخست وزیر عراق از عشایر و ساکنان شهر فلوجه خواست برای جلوگیری از درگیری های مسلحانه در این شهر تروریست هایی که کنترل شهر را به دست گرفته اند از فلوجه بیرون کنند.

پایگاه اطلاع رسانی سومریه نیوز روز دوشنبه با انتشار این خبر افزود، المالکی از مردم و قبایل شهر فلوجه خواست تروریست ها را از این شهر بیرون کنند تا از خطرات درگیری های مسلحانه دور بمانند.

لازم به یادآوری است، هفته گذشته کنترل شهر فلوجه (در 100 کیلومتری بغداد) و برخی محله های شهر الرمادی (در 60 کیلومتری پایتخت) در استان الانبار از دست مقامات عراق خارج شد و به دست نیروهای شورشی افتاد .

مترجمام ** 1487 **1856
کد N44360