پدر هسته ای پاکستان: ما باید پروژه انتقال گاز از ایران را تکمیل کنیم

پاکستان,ایران,خط لوله گاز

اسلام آباد - ایرنا - دکتر ˈعبدالقدیر خانˈ پدر فناوری هسته ای پاکستان تاکید کرد: دولت این کشور باید از تمام فرصت های برای تکمیل و اجرای پروژه انتقال گاز از جمهوری اسلامی ایران بمنظور رفع کمبودهای سوخت استفاده کند.

به گزارش ایرنا، عبدالقدیر خان در گزارشی با عنوان ˈپاکستان؛ از رویا تا واقعیتˈ که روز دوشنبه در روزنامه اردو زبان ˈجنگˈ چاپ اسلام آباد منتشر شد، افزود: با توجه به معادن و منابع طبیعی در پاکستان به دولت این کشور توصیه می شود که با صرفه جویی، برنامه ریزی صحیح و دلسوزی می توان کشور و جامعه را در مسیر پیشرفت قرار داد.

وی با تاکید بر اقدامات دولت پاکستان برای توجه به افزایش پروژه های عمرانی در این کشور گفت:با اختصاص بودجه و همچنین جلوگیری از هزینه های غیرضروری در کشور , ما می توانستیم احداث خط لوله انتقال گاز از ایران را در موعد مقرر تکمیل و اجرایی کنیم.

بنیانگذار فناوری هسته ای پاکستان تصریح کرد: دولت اسلام آباد باید اقدامات جدی و عملی در مسیر طرح های انرژی و عمرانی بردارد.

وی با اشاره به اینکه تحریم های آمریکا و غرب تا ماههای آتی علیه ایران لغو خواهد شد ؛ گفت: اسلام آباد با درایت در چنین وضعیتی باید احداث خط لوله تا مرز مشترک پاکستان با ایران را تکمیل و بلافاصله اقدام به واردات گاز از ایران کند.

به نقل از منابع خبری؛ زیرساخت های قدیمی و سو مدیریت در بخش انرژی پاکستان سبب شده تا بیشتر بخش های این کشور منابع قابل اطمینان برق نداشته باشند.

وجود شکاف میان عرضه و تقاضای گاز در پاکستان به کمبود این سوخت پاک و گسترش اعتراض ها در این کشور منجر شده ایت.دولت پاکستان به منظور حل این معضل، راهکارهای لازم را در دستور کار قرار داده که از جمله آنها احداث خط لوله گازی آی پی است.

کارشناسان اقتصادی در پاکستان معتقدند که واردات گاز از ایران بهترین و با صرفه ترین راهکار برای رفع کمبود انرژی و سوخت در این کشور بوده و کمک شایانی به راه اندازی مجدد صنایع و کارخانجات در این کشور می کند.

بخش ایرانی احداث خط لوله آی پی تکمیل شده و بر اساس قرارداد سال 2010 دو طرف قرار است صادرات گاز ایران به پاکستان با ظرفیت اولیه روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز از دسامبر 2014 میلادی ( 1393 ) ؛آغاز کنند.

آساق ** 1095**1856
کد N44295