شیخ الاسلام در واکنش به گفته های کری؛

ایران در متن حل بحران سوریه است

سیاست خارجی,ژنو 2

تهران- ایرنا- مشاور امور بین المللی رییس مجلس در واکنش به اظهارنظراتی مبنی برحضور ایران در حاشیه کنفرانس ژنو2 گفت: ایران نه در حاشیه بلکه در متن حل بحران سوریه قراردارد و بدون حضور این بازیگر مهم منطقه ای ،بعید به نظر می رسد که این کنفرانس به نتیجه مطلوبی برسد.

«حسین شیخ الاسلام» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: ایران از سه سال پیش و قبل از بحرانی شدن وضعیت سوریه بر لزوم مقابله با نیروهای افراطی و تروریسم در این کشور تاکید کرده بود،اما کشورهای غربی آن را نمی پذیرفتند، حالا بعد از سه سال جنایت،گسترش تروریسم و پدیده شوم افراطی گری غربی ها به همین نتیجه رسیده اند.

وی با بیان اینکه به دلیل همین دیدگاه می توان ایران را متن و نقطه مرکزی حل بحران سوریه دانست ،افزود: بدون شک غربی ها، تعدادی از کشورهای منطقه و در راس آنها آمریکا که در رشد و پرورش تروریسم در سوریه دست داشتند، امروز خود به این نتیجه رسیده اند که مقابل این مساله بایستند.در واقع وضعیت منطقه ،برهم خوردن توازن قوا و شرایط منطقه ای آنها را مجبور به این کار کرده است.

شیخ الاسلام گفت: ایران بارها تاکید کرده بوده و تاکید کرده است که دخالت کردن در سایر امور کشورها و یا تعیین رییس جمهور از دور اشتباه است و امروز آمریکا و قدرت های اروپایی به این نتیجه رسیده اند که بهتر است بشار اسد بماند.

مشاور امور بین الملل رییس مجلس با بیان اینکه صرف نظر از اینکه چه کشورهایی در کنفرانس ژنو2شرکت می کنند، گفت: اتحاد عملی برای مقابله با افراطی گرایی و تروریسم مهمترین نتیجه ای است که شرکت کنندگان دراین کنفرانس باید به آن برسند.ضمن اینکه هر گروهی تعهد کند که در عمل و به طور قطع برای مبارزه با تروریسم قدم های اجرایی بردارد.

به گفته وی،نکته مهم این است که آنچه در طول سه سال گذشته ایران گفت،اما کشورهای غربی به آن عمل نکردند امروز به اجماع دراین خصوص رسیده اند.البته چند کشور نیز هستند که منافع خود را در حمایت از تروریسم سوریه می بینند.

شیخ الاسلام مقابله با خشونت و افراطی گری را مساله روز عرصه بین الملل دانست و گفت: این پدیده شوم تنها مخصوص منطقه خاورمیانه نیست و گسترش آن برای همه کشورها خطرناک خواهد بود. کشورهای غربی نیز از این موضوع احساس نگرانی می کنند به عنوان نمونه مجلس عوام بریتانیا از طرحی برای ممانعت از ورود افرادی که به سوریه سفرکردند به انگلیس سخن گفته است.

وی افزود: پذیرش پیشنهاد رییس جمهوری کشورمان در خصوص طرح جهانی برای مقابله با خشونت و افراطی گری در سازمان ملل متحد با بالاترین رای از سوی کشورهای عضو نیز نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

وی عنوان کرد:کشورهای غربی و آمریکا در جریان بحران سوریه با اشتباه خود در زمینه حمایت ازمخالفان دولت، این کشور را برای رسیدن به اهداف سیاسی خود، تبدیل به لانه ای برای نشر و نمو پدیده شیطانی افراطی گری و تروریسم کردند و نتیجه این شد که این فرهنگ امروز علاوه بر سوریه بیشتر منطقه را گرفته است.

سیام(4)9173** 1418
کد N43845