مقام نظامی سابق رژیم صهیونیستی:

موشک های یاخنوت حزب الله تهدید جدی برای اسرائیل به شمار می رود

آمریکا اروپا

فرمانده سابق نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در واکنش به تجهیز حزب الله لبنان به موشک های یاخنوت روسیه، ضمن آنکه این موشک را یکی از بزرگترین تهدیدها علیه این رژیم دانست، مدعی شد که تل آویو توانایی مقابله با آن را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جروزالیم پست، دریادار "الیزر ماروم" با بیان این مطلب درباره موشک های ضد کشتی یاخنوت، گفت : یاخنوت پیشرفته ترین موشک ضد کشتی جهان است و غرب اطلاعات چندانی درباره این موشک ندارد.

موشک یاخنوت از نوع موشک های مافوق صوت است که می تواند با سرعتی دو تا سه برابر صوت حرکت کند. این مقام نظامی سابق رژیم صهیونیستی در ادامه مدعی شد : اسرائیل می تواند به این موشک ها پاسخ بدهد و توانایی ما در این رابطه در حال توسعه است. 

این اظهارات به دنبال گزارش چند روز قبل روزنامه وال استریت ژورنال در ارتباط با انتقال موشک های یاخنوت از روسیه به جنوب لبنان بیان می شود.

به گزارش مهر، موشک های یاخنوت ساخت روسیه است و بر اساس اخبار رسمی علاوه بر روسیه، ایران و سوریه و احتمالا هند نیز به این موشک مجهز هستند. این موشک با طول 8.9 متری با قطر 670 میلی متری دارای وزنی معادل 3000 کیلوگرم به هنگام پرتاب است.

موشک دارای چهار باله مثلثی شکل در میانه و چهار باله مثلثی شکل کوچکتر برای کنترل پرواز در انتها است. نیروی محرکه آن توسط یک بوستر اصلی سوخت جامد و یک موتور دیگر تامین می شود. هدایت موشک تا میانه مسیر برعهده سیستم ناوبری داخلی (INS) و در بخش پایانی بر عهده سیستم راداری فعال و غیرفعال تعبیه شده در موشک است. این موشک قابلیت انتخاب یک کشتی از یک گروه را به عنوان هدف دارا است .

در فاصله 60-80 کیلومتری هدف، رادار موشک روشن شده و به دنبال هدف می گردد و پس از یافتن هدف بر روی آن قفل راداری می کند. پس از آنکه موشک بر روی هدف قفل کرد، در فاصله حدوداً 25-30 کیلومتری هدف، رادار از حالت فعال به حالت غیر فعال تغییر وضعیت می دهد.