معاون بین الملل قوه قضاییه:

هیچ کس به هیات پارلمانی اروپا اجازه دیدارمحرمانه وغیرمعقول نداده بود

لاریجانی,همایش پژوهش

تهران - ایرنا - معاون بین الملل قوه قضاییه با تاکید بر اینکه غربی ها باید پاسخگوی رفتار غیرمودبانه خود در دیدار با عوامل فتنه باشند، گفت: هیچ کس به هیات پارلمانی اروپا اجازه دیدار محرمانه نداده بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد جواد لاریجانی روز دوشنبه در حاشیه دومین همایش ملی پژوهش در قانونگذاری درپاسخ به خبرنگاران درباره اینکه آیا قوه قضاییه با دیدار هیات پارلمانی اروپا با عوامل فتنه موافق بوده است، گفت: من فکر نمی کنم هیچ فردی در جمهوری اسلامی به آنها گفته باشد که محرمانه و درجایی بدون اجازه با افراد دیگری ملاقات کنید.

وی ادامه داد: بنابراین هر عملی که آنها انجام داده اند خطا بوده است و هیچ کس در مجلس و یا جای دیگر به آن ها مجوز نداده بود و لذا آنها باید پاسخگوی اینکار غیر معقول و غیر مودبانه خود نسبت به جمهوری اسلامی باشند.

لاریحانی خاطر نشان کرد: از لحاظ سیاسی کاملا قابل فهم است که آن ها می خواستند به باقیمانده های جریان فتنه بگویند نترسید، ما هوایتان را داریم و با شما هستیم.

وی خاطر نشان کرد: آنها احساس کردند که جریان فتنه تضعیف شده، بنابراین، این خط سیاسی دخالت غرب در کشور ما که خط بسیار ناکام و البته خلاف همه مقررات بین المللی است را دنبال کردند.

معاون قوه قضاییه اضافه کرد: بنابراین قاطعانه می گویم که چه مجلس، چه وزارت امور خارجه و اطلاعات و چه قوه قضاییه با درخواستی روبرو نبوده اند که آن را بررسی کنند و ثانیا اگر هم هیات پارلمانی غرب سوال می کردند که چنین درخواستی داریم و اجازه می خواستند حتما آن را رد می کردیم. کسی با این رفتار نامناسب موافق نبود.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای اعضای هیات پارلمانی اروپا که گفته بودند قول دیدار را معاون امور بین الملل قوه قضاییه به ما داده بود، گفت: آنها برای پوشاندن اقدامات ناروای خودشان این صحبت ها را کرده اند. البته ما در ستاد حقوق بشر از حیثیت همه شهروندانمان دفاع می کنیم، چه آن هایی که محکوم باشند و چه آن هایی که در زندان هستند و چه آن هایی که آزادند.

وی افزود: دفاع از شهروندانمان غیر از مجوز برای شکستن قوانین و رفتارهای دیپلماتیک است.

جواد لاریجانی درباره بیانیه ضد حقوق بشری علیه ایران، گفت: جواب این قطعنامه به تفصیل توسط ستاد حقوق بشر اسلامی تهیه شده و وزارت امور خارجه آن را به سازمان ملل تحویل داده است که آن ها نیز این پاسخ را به عنوان سند منتشر کرده اند.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره عملکرد وزارت امور خارجه در ماجرای کشته شده ماجد الماجد تروریست تکفیری لبنان، گفت: این فعالیت ها فقط ریشه در منطقه ندارد و متاسفانه کشور عربستان در این دام گرفتار شده است.

وی ادامه داد: اما طراحی این حرکات تروریستی به سیاست های غرب و آمریکا در منطقه برمی گردد، همان هایی که روزی پرچم مبارزه با تروریست را بالا برده بودند، خودشان از حامیان روش های مختلف تروریستی هستند.

معاون قوه قضاییه با توصیه به کشورهای منطقه در حمایت نکردن از تروریست ها، گفت: طبیعتا نهادهای مختلف کشور از جمله وزارت امور خارجه باید مساله انفجار در مقابل سفارتمان در بیروت را دنبال کنند و ما نسبت به دیگر علمیات های تروریستی در منطقه هم حساسیت بالایی داریم.

سیام(3)9103*1429**1535
کد N43425