سه راهکار اندیشکده آمریکایی - اسرائیلی برای به آتش کشیدن مصر

مصر,اخوان المسلمین,موسسه واشنگتن

تهران - ایرنا - اندیشکده آمریکایی - اسرائیلیˈموسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیکˈ نوشت: مصر انبار باروتی است که برخی حوادث احتمالی مانند یک ترور سیاسی سطح بالا یا یک حادثه تروریستی بزرگ در کانال سوئز می تواند آن را به آتش بکشد.

به گزارش ایرنا، در این مقاله نوشته ˈاریک تریگرˈ کارشناس مسائل سیاسی مصر آمده است: حدود شش ماه پس از تظاهرات گسترده منتهی به کودتا و سرنگونی دولت محمد مرسی ، شکاف های اصلی مناقشه سیاسی داخلی مصر نه تنها حل نشده بلکه حل ناشدنی می نماید.

ژنرال هایی که مرسی را از قدرت کنار زدند درگیر یک نبرد موجودیتی با اخوان المسلمین هستند: اعتقاد ژنرال ها بر این است که باید اخوان المسلمین را نابود کنند در غیر این صورت اخوان به قدرت باز می گردد و آنان را نابود می کند.

در همین حال ، جهادیون مستقر در صحرای سینا از برکناری مرسی به عنوان بهانه ای برای تشدید خشونت استفاده کرده و بطور فزاینده ای به هدف هایی در غرب کانال سوئز حمله کرده اند.

از این رو در حالی که فرایند گذار پس از مرسی از حیث فنی در حال پیشرفت است - انتظار می رود پیش نویس قانون اساسی جدید اواسط ژانویه به همه پرسی گذاشته شود و متعاقب آن انتخابات برگزار شود - اما مصر انبار باروتی است که می تواند با هر جرقه ای منفجر شود و کل فرایند سیاسی این کشور را از ریل خارج و این کشور را وارد بی ثباتی شدید کند.

سه حادثه احتمالی می تواند به عنوان جرقه ای برای به آتش کشیدن این انبار باروت عمل کند. احتمال اول اجرای یک ترور سیاسی سطح بالا است. عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر به عنوان چهره اصلی کودتای برکنار کننده مرسی در تیررس اخوان المسلمین قرار دارد. تظاهرکنندگان طرفدار اخوان المسلمین آشکارا خواستار مرگ او شده اند.

اما اخوان المسلمین تنها سازمان خواستار مرگ السیسی نیست. این ژنرال مصری هم اکنون در حال هدایت عملیاتی نظامی علیه جهادیون صحرای سینا است.

اگر السیسی ترور شود این اقدام دو تاثیر خواهد داشت: اول اینکه ارتش با شدت بیشتری به سرکوب ها ادامه خواهد داد. این دقیقا همان چیزی است که در پی تلاش برای ترور جمال عبدالناصر در سال 1954 روی داد. در آن زمان طی دو دهه پس از ترور نافرجام عبدالناصر ، هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین بازداشت ، شکنجه و اعدام شدند. دومین تاثیر ترور احتمالی السیسی این است که موجب رقابت شدیدی بین مقامات امنیتی برای مقام ریاست جمهوری می شود. این امر به نوبه خود موجب تضعیف بیشتر دولت ضعیف مصر و افزایش احتمال تشدید خشونت ها می شود.

حادثه دومی که می تواند محرک انفجار انبار باروت مصر باشد، خشونت در حوزه های رای گیری است. در حالی که انتظار می رود مصری قانون اساسی جدید را در همه پرسی تائید کنند ، اخوان المسلمین و متحدانش فرایند سیاسی پس از مرسی را مردود می دانند و طبق گزارشها در حال برنامه ریزی برای ایجاد اختلال در حوزه های رای گیری هستند. بیانیه های این سازمان در هفته های اخیر که رای دادن در همه پرسی را با ˈمشارکت در خونریزیˈ برابر دانسته است ، حاکی از این است که بروز خشونت در جریان همه پرسی محتمل است.

مصر به جای آنکه به سرعت در حال حرکت به سوی مراحل بعدی انتخابات باشد ، ممکن است در حال حرکت به سوی ناآرامی های مستمر داخلی باشد.

سومین احتمال ، روی دادن یک حادثه تروریستی بزرگ در کانال سوئز است. جهادیون مستقر در صحرای سینا در ماه اوت راکت هایی به سوی یک کشتی باری با پرچم پاناما شلیک کردند. ژنرال های مصری اذعان کرده اند که مبارزه در سینا بسیار دشوارتر از حد انتظار آنان بوده است. حملات تروریستی بعدی به هدف های نظامی و غیرنظامی نشان می دهد که جهادیون سینا بسیار مصمم و در مواقعی بسیار مجهز هستند.

یک حمله بزرگ در کانال سوئز بطور خاص ویران کننده خواهد بود. چنین حمله ای ضمن شرمسار کردن بین المللی دولت تحت حمایت نظامیان ، به تنها منبع درآمد داخلی مصر نیز ضربه می زند. کاهش شدید درآمد کانال سوئز بر توانایی دولت برای اجرای تعهداتش تاثیر می گذارد، و مشکلات مالی همچنین می تواند موجب بازگشت خاموشی های گسترده و ایجاد صفوف طولانی بنزین همانند ماههای آخر دولت مرسی شود. خشم گسترده مردمی و آغاز یک قیام احتمالی می تواند پیامد چنین وضعیتی باشد.

البته احتمال عملی شدن هر یک از این سناریوها اندک است اما وضعیت بی ثبات سیاسی مصر و خشونت ها در این کشور ، زمینه را برای آشوب های بیشتر فراهم می سازد.

اروپام**1078**1575
کد N43372