مذاکرات صلح میان دولت سودان جنوبی با شورشیان به تاخیر افتاد

سودان جنوبي

مذاکرات صلح میان دولت سودان جنوبی با رهبران شورشیان این کشور به خاطر عدم توافق دو طرف بر سر مساله آتش‌بس به تاخیر افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، مذاکرات صلح میان دولت سودان جنوبی و رهبران شورشیان که در آدیس آبابا،‌ پایتخت اتیوپی برگزار شد، به خاطر عدم توافق دو طرف در خصوص مساله آتش‌بس به تاخیر افتاد.

پیشتر مسئولان میانجیگر آفریقایی و بین المللی اعلام کردند که مذاکرات در مرحله اول بر موضوع تعیین زمان برقراری آتش‌بس و چگونگی اجرای آن متمرکز است و پس از آن دو طرف وارد جزئیات اختلافات سیاسی می‌شوند.

همچنین در حالی که واشنگتن نسبت به استفاده از زور از سوی دو طرف درگیر هشدار داده، مایکل مکوی، وزیر اطلاع‌رسانی سودان جنوبی اعمال فشارها از سوی جامعه جهانی بر سالوا کر میاردت، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی را رد و تاکید کرد که جوبا آزادی بازداشت‌شدگان را به عنوان پیش شرط مذاکرات نمی‌پذیرد.

گزارش‌ها حاکی از این است که از آغاز درگیری‌ها در سودان جنوبی تاکنون هزار تن کشته و بیش از 200 هزار تن آواره شده‌اند.

از سوی دیگر، تعبان دینق، رئیس هیات مذاکره‌کننده شورشیان سودان جنوبی خواهان آزادی بازداشت‌شدگان سیاسی شد و تاکید کرد که عدم آزادی آنها مانعی در برابر موفقیت مذاکرات است.

فیلیپ آگر، سخنگوی ارتش سودان جنوبی نیز با بیان اینکه ارتش به سمت ایالت الوحده پیشروی کرده گفت: درگیری‌های رخ داده در سودان جنوبی جنگ طایفه‌ای یا نژادی نیست.

انتهای پیام

کد N43163