خادم: وزارت کشور برای حمایت عملی از احزاب وظیفه جدی و قطعی دارد

احزاب,وزارت كشور

یک نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: وزارت کشور در یک نظام مردم‌سالار وظیفه جدی و قطعی دارد که اقداماتش در مورد احزاب در حد حرف نباشد و در عمل جایگاه جدی برای احزاب و گروه‌های سیاسی و قانونی تعریف کند.

یک نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: وزارت کشور در یک نظام مردم‌سالار وظیفه جدی و قطعی دارد که اقداماتش در مورد احزاب در حد حرف نباشد و در عمل جایگاه جدی برای احزاب و گروه‌های سیاسی و قانونی تعریف کند.

امیررضا خادم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "برگزاری نشست مشترک وزارت کشور با احزاب، برای شروع یک ارتباط منطقی و با برنامه اقدام خوبی است"، افزود: با توجه به سوءتفاهم‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده بود و کم‌مهری‌هایی که در سیاست‌های دولت‌های نهم و دهم نسبت به احزاب و گروه‌های سیاسی وجود داشت، نشست مشترک وزارت کشور با احزاب اقدام مثبتی است.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: اگر روابط دولت و احزاب فقط در سطح برگزاری نشست‌های مشترک بدون کار استراتژی، برنامه درازمدت منطقی و عملیاتی، در حوزه حمایت و تعریف احزاب و گروه‌های سیاسی و شناسنامه‌دار باشد، راه به جایی نخواهد برد و شاید لطمات و صدمات بیشتری به بار آورد.

وی با بیان اینکه "فعالتر بودن احزاب در یک جامعه نشان‌دهنده وجود جامعه‌ای پرنشاط و با تحرک و رو به جلوست"، گفت: حاکمیت و مجری آن در مسائل مربوط به احزاب، یعنی وزارت کشور، در یک نظام مردم‌سالار وظیفه جدی و قطعی دارد که اقداماتش در حد حرف نباشد و در عمل جایگاه جدی برای احزاب و گروه‌های سیاسی تعریف کند.

خادم با اشاره به اهمیت حضور جدی احزاب در بودجه سنواتی توضیح داد: برای احزاب شناسنامه‌دار و قانونی از محل بودجه عمومی باید بودجه سنواتی ردیفی تعریف شود و احزاب به طور مشخص حمایت شوند.

این نماینده پیشین مجلس خاطرنشان کرد:‌ در جوامع دموکراتیک شاهدیم احزابی که برنده انتخابات می‌شوند و بیشتر مورد اعتماد مردم هستند، می‌توانند مورد حمایت بیشتر بودجه سنواتی قرار گیرند و فعالیت‌های حزبی و جناحی خود را در چارچوب قانون پیش ببرند که این مسأله موجب می‌شود احزاب از بودجه‌ها و درآمدهای نامعلوم و نامشخص دور شوند و حتی از فساد و درگیری‌ مالی جلوگیری شود و احزاب به این نتیجه برسند که در صورت جلب اعتماد عمومی می‌توانند از بودجه عمومی برآمده از بیت‌المال مورد حمایت قرار گیرند و رقابت سالمی شکل بگیرد تا احزاب در برابر قول‌ها و حرف‌هایشان پاسخگو باشند و عملکردشان موجب ماندگاری آنها شود.

خادم با تاکید بر اینکه "وزارت کشور باید توجه جدی به بودجه احزاب به شکلی کاملاً تعریف شده داشته باشد و به حمایت از احزاب و گروه‌های سیاسی و قانونی بپردازد"، گفت:‌ پرداخت یارانه دولتی به هیچ وجه استقلال احزاب را زیر سوال نخواهد برد چون این حمایت، تصمیمی حاکمیتی است، نه تصمیمی دولتی که مقطعی و کوتاه‌مدت باشد.

این فعال سیاسی در ادامه اظهار کرد: وقتی دولتی برآمده از احزاب شناسنامه‌دار، اموری را در دست بگیرد، اگر چارچوب حمایت‌های مالی از احزاب را کاهش دهد یا حذف کند، خودش هم متضرر خواهد شد چون اگر حمایت از احزاب قانونی و تعریف شده باشد همه احزاب و گروه‌های سیاسی قانونی از آن بهره‌مند می‌شوند. پس در صورت حذف آن، احزابی که دولت حاکم از آنها برآمده است نیز ضرر خواهند کرد و در صورتی که این اتفاق ادامه یابد، با توجه به اینکه در هر صورت احزاب نیازمند حمایت‌های مالی هستند به سمتی حرکت می‌کنند که نمک‌گیر حامیان مالی غیر مشخص شوند و زیر بار انتظارات بجا و نابجای آنها روند که این موضوع صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری برای کشور دارند.

انتهای پیام

کد N43158