دستغیب در گفت‌وگو با ایسنا:

مجلس در شش ماه اول مسوولیت وزرا از آنها سوال نپرسد

سیاسی

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت که کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی باید با اصلاح آیین‌نامه روند طرح سوال از وزرا را به گونه‌ای تغییر دهد که در شش ماه اول عمر دولت‌ها نمایندگان مگر در موارد اضطراری آن هم به تشخیص هیات رییسه از وزرا سوال نپرسند.

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت که کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی باید با اصلاح آیین‌نامه روند طرح سوال از وزرا را به گونه‌ای تغییر دهد که در شش ماه اول عمر دولت‌ها نمایندگان مگر در موارد اضطراری آن هم به تشخیص هیات رییسه از وزرا سوال نپرسند.

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد میزان حجم سوالات پرسیده شده از کابینه یازدهم در مقایسه با مدت فعالیت‌شان گفت: ابتدا نباید این موضوع را فراموش کنیم سوال از وزرا حق نمایندگان است و وزرا نیز ملزم به پاسخگویی هستند.

وی افزود: در این بین چند ملاحظه وجود دارد اول اینکه سوالات باید مرتبط با وظایف وزرا باشد لذا وزرا باید فقط پاسخگوی سوالاتی باشند که در حیطه وظایف و مرتبط با حوزه کاری آنهاست.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: از طرف دیگر به نظر می‌رسد که بهتر است آیین‌نامه به گونه‌ای اصلاح شود که در شش ماه اول عمر دولت‌ها، نمایندگان از وزرا مگر در موارد اضطراری آن هم به تشخیص هیات رییسه سوال نپرسند یا اینکه می‌توان این موضوع را در قالب فرهنگ‌سازی بین نمایندگان رایج کرد که آنها در مدت شش ماه اول مسوولیت کاری وزرا سوالی را نپرسند چون این مدت شروع کار وزرا است.

دستغیب ادامه داد: نمایندگان و وزرا اجازه بدهند تا آنها قدری در حوزه مدیریتی‌شان تدبیر کنند، لذا بهتر است غیر از موارد اضطراری که ممکن است در حوزه تصمیمات وزرا پیش آید، سوالات از وزرا بعد از گذشت مدت خاصی پرسیده شود.

نماینده مردم شیراز در ادامه با بیان اینکه برخی از سوالات از وزرا بیش از اندازه متوجه منطقه خاصی است، گفت: بعضا مشاهده می‌شود منطقه‌گرایی بیش از حد در سوالات دیده شده است البته گاهی از اوقات لازم است به موضوع مهمی در منطقه‌ای همچون مساله کلان کشوری نگاه کرد.

دستغیب همچنین به هیات رییسه پیشنهاد داد تا در راستای تجمیع سوالات اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در توضیح گفت: بعضا پیش می‌آید که از وزیری در موضوعی خاص 20 سوال پرسیده شده است. در اینگونه موارد بهتر است هیات رییسه پیشنهادی به کمیسیون آیین‌نامه بدهد تا با اصلاح آیین‌نامه در اینگونه موارد سوالات تجمیع شود تا وزیر بتواند به سوالات تجمیع شده در یک حوزه کاری پاسخ دهد.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت یکی دیگر از عوامل مطرح کردن سوالات بسیار از وزرا را مشکلات مردم و انتقال آن به نمایندگان دانست و گفت: نمایندگان با مشکلات زیادی مواجه هستند. آنها وقتی وارد حوزه‌های انتخابیه‌شان می‌شوند، انبوهی از مسائل و مشکلات متوجه آنهاست که این خود باعث افزایش فشار مردم به نمایندگان می‌شود و نمایندگان نیز به تبع آن به دولت فشار وارد می‌کنند. به نظر می‌رسد در این زمینه صداوسیما و رسانه ملی نیز مقصر هستند چون به درستی وظایف نمایندگان را برای مردم تشریح نکرده‌اند.

دستغیب همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر شرایط کشور و مجموعه اتفاقات در صحنه بین‌المللی در شرایط منطقی قرار ندارد، گفت: پیشرفت کشور به همدلی و همراهی نیاز دارد پس باید از طعنه زدن به یکدیگر و یا وسواس به خرج دادن در برخی از حوزه‌ها که باعث افزایش اصطکاک می‌شود، پرهیز کنیم.

وی در پایان تاکید کرد که سوالات مربوط به عملکرد وزرا در همان دوره کاری‌شان است و اینکه مسوولیت کار وزیر قبلی به وزیر بعدی منتقل می‌شود، خود جای تامل دارد.

انتهای پیام

کد N43157