یک قدم ازکره جنوبی برای بهبود روابط با کره شمالی

خارجی,چین,کره

پکن - ایرنا - رییس جمهور کره جنوبی با طرح پیشنهادی ابراز امید کرد کره شمالی آن را به عنوان ˈاولین گامˈ برای بهبود روابط تلقی کند.

به گزارش ایرنا، رسانه های جمعی کره جنوبی روز دوشنبه به نقل ازˈ پارک گیون هیهˈ رییس جمهور کشورشان پیشنهادی برای دیدارخانواده های جدا شده از زمان جنگ 1950 میان دو کره مطرح کردند.

رییس جمهور کره جنوبی همچنین گفته که کشورش کمک های انساندوستانه بیشتری در اختیار کره شمالی قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه سئول به دنبال افزایش تبادلات و دید و بازدیدها میان دو کشور است، گفت: پیوند خانواده های جدا شده از جنگ تاثیر بزرگی بر بهبود روابط دو کره خواهد داشت.

خانم پارک برخی از تندروهای کشورش درماه گذشته میلادی دست به تظاهرات علیه پیونگ یانگ زدند،ابراز امیدواری کرد که کره شمالی این را ˈاولین گامˈ برای تقویت مناسبات دو کره قلمداد کند.

وی با این حال گفت که البته روابط دو کشور درشرایطی خاصی قرار گرفته که علت آن اعدام ˈجانگ سونگ تاکˈ معاون فرمانده کل قوا و دومین فرد قدرتمند کره شمالی است.

خانم پارک پیش بینی آینده روابط دو کره را سخت دانست و گفت:

کسی نمی تواند اقدام بعدی پیونگ یانگ را پیش بینی کند ولی سئول برای هر احتمالی آماده است.

وی باردیگر گفت که اگر کره شمالی به رها کردن برنامه هسته ای خود علاقه نشان دهد کره جنوبی آماده حمایت قوی از این کشور خواهد بود.

یک سخنگوی کره شمالی دیروز این سوال را مطرح کرده بود که آیا سئول حاضر به پذیرش شاخه زیتون پیونگ یانگ هست؟

پیام آشتی جویانه ˈکیم جونگ اون ˈرهبر کره شمالی درآغاز سال نو میلادی برای بهبود روابط با کره جنوبی از سوی برخی محافل سیاسی به عنوان شاخه زیتون پیونگ یانگ برای سئول تعبیر شده است.

با این حال خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از سخنگوی کمیته اتحاد صلح آمیز کره که نامی از وی برده نشده نوشت: ارتش کره جنوبی ضمن تلاش برای دستیابی به تسلیحات پیشرفته درحال تدارک رزمایش و تحرکاتی درمناطق مرزی است.

این سخنگو با اشاره به اینکه اکنون توپ درزمین کره جنوبی است، اظهارداشت: هرگونه اقدام تحریک آمیزی درحقیقت خدشه وارد کردن به فضای ایجاد شده برای بهبود روابط دو کره و نابودی صلح است.

دو کره پس از گذشت شش دهه از جنگ هنوز پیمان صلحی امضا نکرده اند و فضای شکننده ای در شبه جزیره کره حکم فرماست.

آساق ** 275 ** 2100
کد N43087