‌معاون فرهنگی سازمان اوقاف:

وقف از مولفه‌های اصلی در تحقق حماسه اقتصادی است

وقف,سازمان اوقاف

‌معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «نیات واقفان باید شفاف‌سازی شود» گفت: وقف از مولفه‌های اصلی در تحقق حماسه اقتصادی است که باید به‌صورت جدی به آن توجه شود.

‌معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «نیات واقفان باید شفاف‌سازی شود» گفت: وقف از مولفه‌های اصلی در تحقق حماسه اقتصادی است که باید به‌صورت جدی به آن توجه شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان حجت‌السلام والمسلمین احمد شرفخانی در همایش تجلیل از واقفان و خادمان اماکن متبرکه مذهبی که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: تشویق مردم برای هر کاری نیازمند معرفت و شناخت است و اگر شناخت وجود نداشته باشد هیچ کاری را نمی‌توان انجام داد.

وی با بیان این‌که «وقف یکی از عنایات الهی به بشر است» افزود: مسئله‌ای که تا قیامت به نفع انسان خواهد بود صدقه جاری است که همان وقف است. وقف سودی است که ضرری در آن وجود ندارد به دلیل اینکه این معامله با خداوند متعال صورت گرفته است و خداوند عمل صالح را هرگز فراموش نمی‌کند.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف با بیان این‌که «وقف مخصوص اداره اوقاف نیست» گفت: وقف در حماسه اقتصادی کشور یکی از مؤلفه‌های اصلی به‌شمار می‌آید که باید به‌صورت جدی به آن توجه شود. وقف سه خصلت ماندگار دارد که شامل حفظ ماندگاری شخص واقف، حفظ اموال توسط خود شخص و مدیریت آن‌ها توسط واقف است که تا پایان دنیا این امر ماندگار خواهد بود.

وی با بیان این‌که «نیات واقفان باید شفاف‌سازی شود» ادامه داد: احیای موقوفات در کشور نیز باید به‌صورت جدی پیگیری شود. وقف بخش عمده‌ای از تکالیف دولت را به دوش می‌کشد و اگر وقف نبود دولت بسیاری از مراکز درمانی آموزشی را احداث نمی‌کرد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال اجرای نیات مذهبی، 45 میلیارد تومان و اجرای امور اجتماعی و خیریه 14 میلیارد تومان هزینه برده است و بیش از سه میلیارد تومان با هدف درمان بیماران صعب‌العلاج از طریق واقفان محقق شده است. 2 میلیارد و 400 میلیون تومان نیز برای تأسیس مراکز آموزشی از طریق اموال وقفی تخصیص داده شده است.

شرفخانی با تأکید بر این‌که «یکی از آثار وقف تخلق به اخلاق اسلامی در جامعه خواهد بود» تصریح کرد: در ایران بیش از 776 نیت وجود دارد که ما می‌توانیم با استفاده از این 776 نیت نیازهای جامعه را بسنجیم و واقفان را به سمت نیاز کشور هدایت کنیم. از سال 88 با تغییر مدیریت جدید این تحول عظیم فناوری و مکانیزه در ادارات اوقاف کشور محسوس شده است.

وی با بیان این‌که «از ابتدای امسال تا پایان آبان، بیش از 1810 وقف جدید ثبت شده است» گفت: این تعداد نسبت به چهار سال گذشته 10 برابر افزایش یافته است که در سال 88، تعداد 192 وقف جدید به ثبت رسیده بود. درآمد چهار ساله اخیر ادارات اوقاف از موقوفات معادل 26 سال گذشته بوده است. از این طریق می‌توانیم فرهنگ وقف را به‌صورت گسترده در جامعه رواج دهیم.

انتهای پیام

کد N43069