نوباوه در گفت‌وگو با ایسنا،

آنهایی که از دامن زدن به اختلافات نان می‌خورند اصولگرا یا اصلاح‌طلب نیستند

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه برخی از طریق دامن زدن به اختلافات نان می‌خورند گفت: اختلافات موجود با دولت اختلافاتی علمی، تخصصی و تکنیکی است اما یک سری افراد که از جناح خاصی نیز نیستند به دنبال دامن زدن به اختلافات هستند.

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انتقاد به دولت را امری طبیعی خواند و گفت: انتقاد به دولت تنها منحصر به دولت فعلی نیست و در مورد دولت‌های قبلی نیز وجود داشته است.

وی با بیان اینکه اساس کار نمایندگان نظارت و به تبع آن بیان اشکالات و انتقادات به دولت است نمونه این انتقادات را در مورد بودجه عنوان و اظهار کرد: نمایندگان در تمامی دولت‌ها در هنگام بررسی بودجه به دنبال اهداف خاص کلان ملی و منطقه‌ای بوده‌اند و طبیعتا برای کسب آن ممکن است انتقاداتی را نیز مطرح کنند.

نوباوه افزود: نگاه بنده به عنوان یک اصولگرا ابدا تنها بیان انتقادات به دولت نبوده است مثلا اگر در حوزه فرهنگ انتقاداتی را مطرح می‌کنم در زمان انجام کار مثبت نیز تشکر می‌کنم به طوری که ما برای بودجه فرهنگی امسال از دولت ممنون هستیم؛ درست است که این بودجه کم است و برخی ردیف‌ها حذف شده است اما کلا نگاه به بودجه فرهنگی نسبت به سال گذشته بدتر نبوده است؛ این‌ها را باید منطقی بیان کرد و این موضوع ربطی به اصولگرایی و موضوع کار با دولت ندارد.

وی نقش و ذات کار مجلس را انتقاد و تشویق دانست و افزود: البته گاهی بزرگ‌نمایی‌هایی در این راستا می‌شود که انصافا ما چنین نگاهی را نداریم؛ از طرف دیگر این دولت نیز کارش را انجام می‌دهد و دلیل ندارد نگاه سیاسی به ان وجود نداشته باشد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه در حال حاضر موضوع اقتصاد و بودجه برای دولت و مجلس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: اگر دولت در این موارد خوب عمل نکند ما نیز خوب عمل نمی‌کنیم و طبیعتا دولت نمی‌تواند به خوبی قوانین بودجه را اجرایی کند.

نوباوه با این اعتقاد که بسیاری از موارد مطرح شده در فضای کنونی جوسازی است، ‌گفت: کسانی از طریق جوسازی نان می‌خورند و سعی می‌کنند اختلافات را دامن زنند حال اینکه این اختلافات علمی، تخصصی و تکنیکی است.

وی به استعفای تعدادی از نمایندگان به دلیل اعتراض به بودجه‌های حوز‌ه‌های انتخابی‌شان اشاره و گفت: استعفای حدود 20 نماینده از مجمع نمایندگان استان‌های مختلف در اعتراض به بودجه استان‌هایشان بود که در بین آنها بسیاری به دولت هم نزدیک بودند اما در اینجا بحث دولت مطرح نبود بلکه اعتراض به بودجه‌های عمرانی بود که بعد از آن مجلس برخورد خوبی داشت و این استعفاها را اعلام وصول نکرد.

نوباوه افزود: این رفتارها بدان دلیل است که نماینده از طرف مردم مسئول است وقتی مردم نماینده را مواخذه می‌کنند نماینده نیز مجبور به نشان دادن عکس‌العمل از خود است؛ بنده خود شخصا هیچگاه به این موضوع به عنوان مخالفت نگاه نمی‌کنم.

بسیاری از آنهایی که از بروز اختلافات بین جناح‌های مختلف کشور نان می‌خورند اصولگرا یا اصلاح‌طلب نیستند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در پاسخ به این پرسش که چه کسانی به این اختلافات دامن می‌زنند گفت: این افراد مربوط به جناح خاصی نیستند بسیاری از این افراد در جامعه وجود دارند که از بروز اختلافات حتی نان اقتصادی می‌خورند آنها از بروز اختلافات بین جناح‌های مختلف کشور نیز نان می‌خورند بنابراین آنها اصولگرا و یا اصلاح‌طلب نیستند.

نوباوه توضیح داد: تمامی جناح‌ها بر این اصل معتقدند که انتقادات با حفظ منافع ملی مطرح شود. بنابراین اگر اختلافات به منافع ملی ضربه زند معلوم است که در آن دشمنی است. افرادی که به این اختلافات دامن می زنند اصولگرا و یا اصلاح‌طلب نیستند با چنین نگاهی ریشه بسیاری از اختلافات مشخص می‌شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی در ادامه به حمایت مقام معظم رهبری از تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای اشاره کرد و اظهار کرد: مشاهده کردیم که وقتی مقام معظم رهبری در بالاترین سطح از تیم مذاکره‌کننده حمایت کرد دیگر کسی به هیات مذاکره‌کننده چیزی نگفت. البته ما از نحوه تعاملات وزارت خارجه انتقاد می‌کنیم اما هیچگاه چیزی در مورد خود مذاکره نمی‌گوییم. بنده این را نیز به معنای مخالفت با دولت نمی‌دانم.

وی در جمع‌بندی رابطه اصولگرایان با دولت را رابطه خوبی ارزیابی کرد و افزود: زمانی تعدادی از نمایندگان به سن بالای برخی از وزرا و معاونین اعتراض کردند که این ربطی به اصولگرایان نداشت. چون مخالفان نیز در این جرگه نبودند، در همین راستا طرحی با مضموم عدم انتصاب معاونین وزرا با سن بالا به مجلس ارائه شد که رای نیاورد این امتیازی برای دولت و نه مجلس بود. نمایندگان همین مجلس رای دادند چون مصلحت چنین چیزی را اقتضاء می‌کرد.

وی در عین حال گفت: البته ممکن است افراد غیرضروری با سن بالا در دولت مسئولیت گرفته باشند به همین دلیل دولت هم نباید افراطی عمل کند و تمامی معاونینش را از بازنشستگان بگذارد ولی این منطقی نیست که بگوییم که تمام افراد با تجربه کنار گذاشته شوند؛ چون تجربه نیز مهم است و اشکالی ندارد وزیری با تجربه سر کار باشد. این خود نمونه‌ای است که نشان می‌دهد مجلس خطی نگاه نمی‌کند.

به گفته نوباوه در بسیاری از طرح‌ها نظر مجلس و دولت کاملا با هم منطبق است براین اساس می‌توان گفت که انصافا نگاه مجلس منطقی است.

انتهای پیام

کد N42843