عضو کمیسیون امنیت ملی:

مستندات قانونی تشکیل تیم ناظر برعملکرد مذاکره کنندگان هسته ای مشخص نیست

مجلس,سیاست خارجی

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نمایندان از راه های مختلف بر عملکرد این تیم نظارت می کند، گفت: مستندات قانونی تشکیل کمیته نظارت بر عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای معلوم نیست.

ˈاحمد شوهانیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهار کرد: البته بحثی درباره تشکیل تیم ناظر بر عملکرد تیم مذاکره کننده صورت نگرفته است.

به گفته وی، در اوایل مذاکرات مباحثی مبنی بر حضور یک نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی در تیم مذاکره کننده مطرح شد تا اینکه در هفته گذشته خبر تشکیل کمیته ناظر بر تیم مذاکره کننده مطرح گردید و بعید می دانم چنین تیمی تشکیل شده باشد.

شوهانی با بیان اینکه باید مستندات قانونی تشکیل تیم ناظر مشخص باشد، افزود: قانون از نظارت نمایندگان سخن گفته و نه اینکه در فرایند اجرا هم حضور داشته باشند و نمایندگان هم با طرح سوال و استیضاح وظیفه نظارتی خود را انجام می دهند و کمیسیون امنیت ملی هم مشخصا این وظیفه را انجام می دهد.

نماینده مردم ایلام خاطرنشان کرد: گروهی که مذاکره می کنند تحت نظارت شورای عالی امنیت ملی هستند و این شورا ناظر بر عملکرد آنهاست و مجلس هم با طرح سوال و استیضاح بر عملکرد این تیم نظارت می کند.

وی یادآور شد: معنا و منطق تشکیل چنین کمیته ای این است که ما به تیم مذاکره کننده اعتماد نمی کنیم، این در حالی است که باید در فرایند مذاکرات یک صدا بیرون بیاید.

شوهانی با بیان اینکه این اقدام ممکن است حاوی سیگنال منفی به طرف مقابل باشد، خاطرنشان کرد: نکته اینجاست که برخی همکاران عجول هستند در حالی که اگر ابهامی در این زمینه داشته باشد، می توانند از طرق قانونی آن را برطرف کنند.

به گفته وی، تاکنون نزدیک به 10 سوال از وزیر امور خارجه به عنوان سر تیم مذاکره کننده ایران شده که عمده این سوالات درباره مذاکرات هسته ای بوده است.

سیام(4)**2021**1535
کد N42655