بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی در کمیسیون عمران مجلس

مجلس,کمیسیون عمران

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی(ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری) در این کمیسیون خبر داد.

عباس فلاحی باباجان عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: در جلسه عصر امروز این کمیسیون نمایندگان دستگاه های مختلف حضور یافتند و توضیحاتی درباره وضعیت گذشته و حال این دستگاه ها برای حمایت از مالکیت صنعتی ارایه کردند.

وی افزود: همچنین امروز کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس نظرات خود را درباره تولیدات دارویی و فرآیند تخصصی آن مطرح کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که بر اساس این طرح اختیارات حمایت از مالکیت صنعتی از قوه قضاییه به قوه مجریه منتقل می شود، گفت: بر اساس ماده 52 این طرح سازمان مالکیت صنعتی به عنوان مرجع ثبت اختراعات در ذیل قوه مجریه تشکیل و سازمان ثبت اسناد و املاک مکلف به انتقال تجارب خود به این سازمان می شود.

نماینده مردم اهر در مجلس، سلیقه ای بودن گزینش و ثبت و فروش اختراعات ، فرآیند طولانی ثبت اختراع، عملیاتی نشدن اختراعات را از جمله معضلات دراین زمینه عنوان کرد و یادآور شد :کلیات این طرح به احتمال زیاد هفته آینده در کمیسیون عمران مجلس به رای گذاشته می شود.** در فرآیند انتقال پایتخت دچار آزمون و خطا نشویم

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین بررسی طرح ساماندهی و انتقال پایتخت را از دیگر موارد مورد بررسی در جلسه امروز این کمیسیون ذکر کرد و افزود:کمسیون عمران کمیسیون اصلی در این موضوع است که پیشنهاداتی دارد و پیوستی هم تهیه کرده است.

وی با بیان این که صدا و سیما در بحث انتقال پایتخت نسبت به اعضای این کمیسیون بی انصافی کرد ،افزود: با اطلاعات عادی ، روزمره و تائید نشده، نمی توان درباره بحث کلانی که با سرنوشت کشور گره خورده است، تصمیم گیری کرد.

فلاحی خاطرنشان کرد: اعضای شورای عالی انتقال پایتخت در طرح ساماندهی و انتقال پایتخت معاون رییس جمهوری، وزیران کشور و راه شهرسازی و یک نفر از کمیسیون های عمران، امنیت ملی و شوراهای مجلس شورای اسلامی خواهند بود.

نماینده مردم اهر در مجلس ضمن تاکید بر جایگاه کمیسیون عمران مجلس در طرح انتقال پایتخت اظهارداشت: مواردی همچون محل جدید پایتخت، هیدرولوژی،عمق استراتژیک، مکان انتخابی، مشکل اقلیم و مکان یابی باید در کمیسیون عمران به بحث کارشناسی گذاشته شود و نباید در این زمینه دچار آزمون و خطا شد.

وی تصریح کرد: باید از نظرات کارشناسی کشورهای که تجاربی دراین زمینه دارند استفاده کرد و گام های بعدی انتقال پایتخت را با احتیاط و تامل برداشت.

نمایندگان مجلس اخیرا کلیات طرح ساماندهی و انتقال پایتخت را تصویب کردند.

سیام(4)**2021**1336
کد N42448