رییس حزب توحید عربی لبنان

ناتوانی ریاض درحمایت ازماجراجویان/بحران روابط آمریکا وعربستان به لبنان رسیده است

لنان,عربستان آمریکا,وئام وهاب

بیروت – ایرنا- رییس حزب لبنانی « توحید عربی» گفت: « میشل سلیمان » رییس جمهوری لبنان که برای تشکیل دولت یکدست تحت فشار قرار گرفته بود، در آخرین لحظه ها هشدارهای آمریکایی ها را پذیرفته و عقب نشینی کرده است.

به گزارش ایرنا، در حالیکه ناظران بارها تاکید کرده اند که عربستان سعودی با ترفندهای مختلف درصدد تشکیل یک دولت یکدست بدون حضور حزب الله در لبنان است اما به گفته « وئام وهاب » اکنون با مخالفت آمریکایی ها مواجه شده اند.

روابط آمریکا و عربستان سعودی که در ماه های اخیر سرد شده و بدنبال توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 که ریاض را در انزوای بیشتر قرار داده است، بحرانی شد، اکنون به نظر می رسد این بحران به لبنان رسیده است.

برخی کارشناسان می گویند که یکی از اهداف سفر « جان کری» وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی به همین اختلاف ریاض و واشنگتن باز می گردد.

وئام وهاب از وزیران دولت سابق لبنان روز یکشنبه افزود: به نظر می رسد سلیمان که به برخی کشورهای عربی برای تشکیل دولت یکدست تعهد داده است، به هشدارهای آمریکا و برخی کشورهای اروپایی برای شتاب نکردن در تشکیل دولت یکدست گوش کرده است.

وی تاکید کرد: این درخواست آمریکایی ها بیانگر کرامت اخلاق آنها نیست، آمریکا دریافته است که اگر یک دولت یکدست در لبنان شکل بگیرد، در آینده در لبنان با مشکل بر می خورد.

رییس حزب توحید عربی خاطرنشان کرد: دولت یکدستی که میشل سلیمان و « تمام سلام » بدنبال آن هستند هرگز شکل نخواهد گرفت و آمریکایی ها هم این را می دانند.** عربستان قادر به حمایت از ماجراجویان لبنانی نیست

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: دولت یکدست یعنی کودتا و اعلان جنگ به بیشتر از نیمی از مردم لبنان و هزینه آن را کسانی خواهند پرداخت که زیر فرمان تشکیل این دولت را امضا کنند.

وئام وهاب گفت : به کسانی که برای تشکیل دولت جنجالی یکدست عجله دارند می گوییم ، عربستان سعودی قادر به حمایت کسانی که این ماجراجویی را آغاز کرده اند، نیست و همه باید بدانند که تشکیل این دولت فقط مشکلات لبنان را افزایش می دهد.** کسانی که ترور را توجیه می کنند، تروریست هستند

رییس حزب توحید عربی با تاکید به اینکه « کسانی که ترور را توجیه می کنند، تروریست هستند»، اظهارداشت: رهبران گروه 14 مارس با فراهم کردن زمنیه و فضای سیاسی حضور تروریست های تکفیری در لبنان، مسئول انفجارهای تروریستی هستند .

** برخی سیاستمداران لبنانی از داعش خطرناک تر هستند

وی خاطرنشان کرد: برخی از رهبران گروه 14 مارس از جمله « فواد سنیوره» رییس فراکسیون المستقبل در مجلس نمایندگان لبنان ، ابتدا هواداران خود را به ایجاد آشوب و بلوا در لبنان تشویق می کنند و دو روز بعد در مراسم تشییع جنازه قربانیان گریه می کنند و اینها از داعش خطرناک تر هستند.

وئام وهاب با انتقاد شدید از کسانی که علت جنایات تروریست های تکفیری در لبنان را حضور حزب الله در سوریه می دانند ؛ انفجار تروریستی ضاحیه جنوبی بیروت را بشدت محکوم کرد.

رییس حزب توحید عربی گفت : گناه کسانی که با خطابه های سیاسی جنایات تروریستی را علیه محور مقاومت و لبنان توجیه و برای وقوع آن زمینه سازی می کنند از عامل جنایات بیشتر است ، آنها مجرمانی خطرناک تر از تروریست ها هستند.

« سعد حریری » رییس جریان المستقبل و گروه تکفیری تروریستی دولت اسلامی درعراق و شام( داعش) با صدور بیانیه های جداگانه ، علت انفجار تروریستی پنجشنبه گذشته در ضاحیه جنوبی بیروت را واکنشی به حضور نیروهای حزب الله در سوریه اعلام کردند.

حریری و داعش تهدید کردند که این جنایات تروریستی تا زمانی که حزب الله از سوریه خارج نشود در لبنان ادامه خواهد یافت.

حزب الله بارها اعلام کرده است که برای دفاع از لبنان و حمایت از محور مقاومت ضد صهیونیستی در سوریه با تروریست های تکفیری می جنگد.

خاورم ** 2024** 1324
کد N42437