بررسی تحولات عراق و مصر در کمیسیون امنیت ملی مجلس

مجلس,کمیسیون امنیت ملی,عراق و مصر

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اعضای این کمیسیون با برسی تحولات اخیر عراق و منطقه و تحولات مصر بر لزوم دیپلماسی فعال تر ایران در حوزه های منطقه ای بویژه جهان اسلام تاکید کردند.

«سیدحسین نقوی حسینی» درباره جلسه عصر امروز یکشنبه این کمیسیون به ایرنا اظهار داشت: در این جلسه حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه همراه مدیران و مسوولان این وزارتخانه حضور داشتند.

وی افزود: در این جلسه با حضور مسوولان وزارت خارجه شرایط فعلی مصر و دورنمای روابط ایران و مصر مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران خواهان مصری آرام، قوی و حاضر در عرصه جهان اسلام و عاری از دخالت خارجی است.

نقوی حسینی افزود: در ادامه این جلسه کنعانی مقدم رییس ستاد ویژه عراق وزارت خارجه، شرایط فعلی عراق و رویدادهای اخیر و دورنمای تحولات این کشور را تبیین کرد و به اعضای این کمیسیون گفت که به رغم کارشکنی های مخالفان از خارج و داخل و انجام عملیات های تروریستی مکرر، دولت نوری المالکی توانست وحدت و انسجام خود را حفظ کند.

نقوی حسینی ادامه داد: انسجام مخالفین در استان های هم مرز با عربستان شکل گرفت و از حمایت دولت های همسایه بهره مند می شد به طوری که شاهد شکل گیری گروه های تروریستی تکفیری و سلفی با محوریت القاعده هستیم.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بر اساس مسایل مطرح شده در این جلسه، اقدامات تروریستی این گروه ها به طور روزانه جان مردم بی گناه عراق را می گیرد و لازم بود که دولت اقدام قاطعی علیه گروه تروریستی القاعده انجام دهد، بنابراین ارتش حملات خود را آغاز کرد و پاکسازی تروریست ها و القاعده شروع شد و علما و مراجع، عشایر ، مردم و گروه های مختلف از این اقدام دولت حمایت کردند.

نقوی حسینی انتخابات آتی در عراق را مهم ارزیابی کرد و با اشاره به استقبال گروه ها و احزاب سیاسی فعال که ثبت نام کرده اند، افزود: بر اساس اطلاعات ارایه شده در این کمیسیون، حضور 270 حزب و گروه و 40 ائتلاف که تاکنون ثبت نام کرده اند، نشان دهنده انتخابات پرشوری در انتخابات آینده عراق است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پس از توضیحات مسوولان حوزه های مصر و عراق در وزارت خارجه، اعضای کمیسیون دیدگاه ها و سوال های خود را مطرح کردند.

به گفته وی، منصور حقیقت پور، محمدصالح جوکار، اسماعیل کوثری، هادی شوشتری، نوذر شفیعی و احمد شوهانی در این نشست نظرات خود را مطرح کردند که در اغلب اظهار نظرات دیدگاه ها این بود که ما باید دیپلماسی فعال تری در حوزه منطقه ای و بویژه جهان اسلام داشته باشیم و نقش قوی تری را به عنوان یک کشور انقلابی و پیشتاز عمل کنیم و از انفعال در مقابل حوادث خارج شویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: برداشت کمیسیون این است که ما دچار یک غفلت دیپلماتیک شدیم که باید جبران شود.

سیام**2025**1572
کد N42389