وزیر دادگستری لبنان خبر مرگ تروریست سعودی را تایید کرد

لبنان,ماجد الماجد,وزیر دادگستری

بیروت - ایرنا- وزیر دادگستری لبنان ضمن تایید خبر مرگ « ماجد الماجد» تروریست سعودی، گفت که گزارش پزشکی قانونی لبنان این مرگ به دلایل طبیعی بوده است.

به گزارش ایرنا،« شکیب قرطباوی» روز یکشنبه افزود : قاضی « سمیر حمود» دادستان کل لبنان به پزشکی قانونی ماموریت داد که علت بحرانی شدن وضعیت جسمانی ماجد الماجد تبعه سعودی و رییس گروه گردان های « عبدالله عزام» را بررسی و گزارش آن را ارائه کند.

وی تصریح کرد: گزارش پزشکی قانونی مربوط به زمان ورود ماجد الماجد به بیمارستان نظامی تا لحظه مرگ او است و در آن آمده است که الماجد به دلایل طبیعی مرده است.

قرطباوی گفت که براساس این گزارش ، علت مرگ الماجد، نارسایی کلیه ها ، مشکلات ریه ها و آلودگی جسمی به ویروس بوده و او دو ساعت قبل از مرگ در حالت کما بوده است.

وزیر دادگستری لبنان خاطرنشان کرد که این وزارتخانه هیچ درخواستی از عربستان سعودی برای تحویل جسد الماجد دریافت نکرده است.

وی افزود: در صورتیکه دولت عربستان سعودی و یا خانواده الماجد درخواستی برای تحویل جسد الماجد نداشته باشند، دولت لبنان برای دفن او در لبنان اقدام خواهد کرد.

اگر چه در باره مرگ این تروریست سعودی سئوالات زیادی وجود دارد که هنوز پاسخ داده نشده و بویژه افزایش احتمال نقش عربستان سعودی در این مرگ مشکوک اما حجت الاسلام و المسلمین «مصطفی پورمحمدی» وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به «شکیب قرطباوی» وزیر دادگستری لبنان تاکید کرده است که ایران همچنان بر تمایل تهران جهت اعزام هیأتی به بیروت به منظور مشارکت در روند پیگرد قضایی این جنایت تروریستی تاکید دارد.

«غضنفر رکن آبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان دیروز شنبه با «عدنان منصور» وزیر امور خارجه لبنان دیدار و این نامه را تسلیم کرد.

عدنان منصور با تأکید بر حق مسلم جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در روند تحقیقات جنایت تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت اظهار داشت: حضور جمهوری اسلامی ایران در روند تحقیقات و بررسی ها در حقیقت به معنای تبادل اطلاعات و تجارب بوده و جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجارب فراوان خود در مقابله با عملیات های ترویستی می تواند کمک قابل توجهی جهت تسریع در روند تحقیقات و مشخص شدن عاملان جنایت های تروریستی در لبنان ایفا کند.

بعداز اعلام رسمی خبر بازداشت « ماجد الماجد» تروریست سعودی و سرکرده گروه تروریستی تکفیری گردان های « عبدالله عزام» که مسئولیت انفجار تروریستی 28 آبان ماه گذشته مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت را برعهده گرفته است، تهران رسما خواستار شرکت در روند بازجویی از این تروریست سعودی شد.

این انفجار تروریستی به شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین « ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان و زخمی شدن بیش از 150 تن منجر شد.

اما ناگهان فرماندهی ارتش لبنان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ماجد الماجد صبح شنبه در میان روند درمان در بیمارستان نظامی مرکزی ارتش بعد از آنکه وضعیتش بحرانی شد، مرد.

ناظران تاکید دارند با توجه به اهمیت پیگیری پرونده انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران و اعترافاتی که الماجد قبل ازمردن کرده است، سفر نمایندگان دستگاه های ذیربط ایرانی برای پیگیری این پرونده بسیار ضروری است و می تواند نقاط تاریک این پرونده بویژه علت مرگ مشکوک و ناگهانی الماجد را روشن کند.

تلویزیون لبنانی «الجدید» لبنان گزارش داده است که « ماجد الماجد» تروریست سعودی پیش از مردن در بازجویی ها در خصوص انفجارهای تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت لب به سخن گشوده و زوایای تاریک این جنایت را تشریح کرده است.

الجدید همچنین اعلام کرد که بازجویی های اولیه از تروریست سعودی، بر انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت متمرکز بوده است.

تروریست سعودی گفته است که خودرو بمب گذاری شده که در مقابل سفارت ایران در بیروت منفجر شد، از اردوگاه عین الحلوه در نزدیک شهر صیدا در جنوب لبنان خارج شده است.

الجدید با اشاره به برخی اخبار ضد ونقیض در باره نحوه مرگ مشکوک این تروریست سعودی گزارش داد که الماجد با یک گذرنامه جعلی با اسم «محمد احمد الماجد» وارد لبنان شده است.

این تلویزیون لبنانی همچنین اعلام کرده است که یک دیپلمات سعودی 24 ساعت قبل از مردن الماجد با او در بیمارستان گفت وگو کرده است.

خاورم ** 2024** 1324
کد N42332