رویتزر اظهارات کری را نشانه تغییر لحن آمریکا درباره ایران دانست

ایران,آمریکا,ژنو 2

تهران - ایرنا - خبرگزاری ˈرویترزˈ اظهارات ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا درباره امکان ایفای نقشی از سوی ایران در حاشیه کنفرانس ˈژنو 2ˈ درباره سوریه را نشانه تغییر لحن واشنگتن درباره حضور ایران در این کنفرانس ارزیابی کرد.

به گزارش روز یکشنبه این خبرگزاری، آمریکا امروز ظاهرا برای اولین بار ایفای نقش ایران در حاشیه کنفرانس صلح سوریه با وجود دعوت نکردن رسمی از این کشور را امکان پذیر دانست.

واشنگتن و گروه های اپوزیسیون سوریه با متهم کردن ایران به حمایت از ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه از طریق اعزام نیرو و سلاح هایش در جنگ تقریبا سه ساله علیه حکومت وی، از مدتها قبل تمایلی به مشارکت ایران در این کنفرانس نداشته اند.

با وجود بهبود روابط ایران و آمریکا بواسطه امضای توافقنامه موقت هسته ای در نوامبر گذشته، ولی برخی مسایل از جمله جنگ داخلی در سوریه که دستکم 100 هزار کشته و میلیون ها آواره بر جای گذاشته، روابط دو کشور همچنان با مشکلاتی روبه رو است .

کری در یک کنفرانس خبری در قدس اشغالی بار دیگر با اعلام مخالف آمریکا با مشارکت رسمی ایران در مذاکرات موسوم به ˈژنو 2ˈ که قرار است 22 ژانویه در سوئیس برگزار شود، چنین مخالفتی را به دلیل خودداری ایران از تایید اصول توافقنامه ˈژنو 1 ˈ دانست.

توافقنامه موسوم به ژنو یک که در سال 2012 امضا شد، خواستار توافقی دوجانبه بین دولت سوریه و مخالفان در زمینه تشکیل دولت موقت است. به گفته مقامات واشنگتن، چنین توافقی هر گونه نقشی از سوی اسد را در آینده سوریه منتفی می داند، اما روسیه به عنوان یکی از حامیان طرح صلح سوریه مخالف چنین دیدگاهی است.

به نوشته رویترز، تغییر لحن کری نشان می دهد که ایران ممکن است به رغم نپذیرفتن اصول توافقنامه ژنو یکˈ ، نقشی سازنده اما محدود در کنفرانس ژنو 2 ایفا کند.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به خبرنگاران ضمن طرح چند پرسش درباره این که آیا ایران می تواند از حاشیه و بدون حضور رسمی در کنفرانس ژنو 2 به روند صلح سوریه کمک کند و آیا هیات دیپلماتیک ایران در سوییس می تواند در این زمینه موثر باشد؟، اظهار داشت: روش های بسیاری وجود دارد که چنین گزینه ای را امکان پذیر می کند، اما حضور ایران در حاشیه کنفرانس ژنو 2 نخست به تصمیم دبیر کل سازمان ملل در این زمینه نیاز دارد و مقاصد ایران نیز در این زمینه تعیین کننده است.

مقامات آمریکایی می گویند که آنها بر این باورند که این نخستین بار است که کری آشکارا امکان ایفای نقشی از سوی ایران در مذاکرات سوریه را بدون تایید اصول توافق ژنو یک مطرح کرده است.

بر اساس این گزارش، پس از چند دهه سردی در روابط تهران و واشنگتن، از زمان انتخاب

ˈحسن روحانیˈ در انتخابات ژوئن گذشته روابط دو کشور به طرز چشمگیری بهبود یافته است. روحانی وعده داده سیاست تعامل سازنده با غرب را دنبال کند.

در آشکارترین نشانه گرمی در روابط دو کشور، شش کشور قدرتمند جهان و ایران در 24 نوامبر گذشته به توافقی در زمینه برنامه هسته ای ایران به ازای کاهش تحریم های این کشور، دست یافتند.

کری همچنین به توافقنامه سال 2012 درباره سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: ایران به آسانی و در صورت پذیرش مفاد توافقنامه ژنو یک که شالوده مذاکرات ژنو 2 را تشکیل می دهد، می تواند در این کنفرانس شرکت کند.

مترجمام**9158**1651Bashar al-Assad-JohnKerry
کد N42269