کره شمالی به دنبال شاخه زیتون

خارجی,کره شمالی

پکن - ایرنا - یک سخنگوی کره شمالی روز یکشنبه این سوال را مطرح کرد که آیا سئول حاضر به پذیرش شاخه زیتون پیونگ یانگ هست؟

به گزارش ایرنا، پیام آشتی جویانه ˈکیم جونگ اون ˈرهبر کره شمالی درآغاز سال نو میلادی برای بهبود روابط با کره جنوبی از سوی برخی محافل سیاسی به عنوان شاخه زیتون پیونگ یانگ برای سئول تعبیر شده است.

با این حال خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز به نقل از سخنگوی کمیته اتحاد صلح آمیز کره نوشت: ارتش کره جنوبی ضمن تلاش برای دستیابی به تسلیحات پیشرفته درحال تدارک رزمایش و تحرکاتی درمناطق مرزی است.

این سخنگو که نامی از وی برده نشده با اشاره به اینکه اکنون توپ درزمین کره جنوبی است، اظهارداشت: هرگونه اقدام تحریک آمیزی درحقیقت خدشه وارد کردن به فضای ایجاد شده برای بهبود روابط دو کره و نابودی صلح است.

وی واکنش های کره جنوبی به پیام آشتی جویانه رهبر کره شمالی را ˈ قدرت نمایی ˈ و ˈتحریک آمیزˈ خواند.

سخنگوی پیونگ یانگ با اشاره به اینکه ˈ کره جنوبی هیچ اراده ای برای بهبود روابط با همسایه شمالی خود نداردˈ، افزود:

هرگونه تلاشی برای بهبود روابط بین شمال و جنوب در شبه جزیره کره به صورت یک طرفه به نتیجه نخواهد رسید و چشم انداز صلح درمنطقه نیز به نگرش مقامات کره جنوبی نسبت به مسایل و وضعیت فعلی بستگی دارد.

درحالی که ˈپارک گیون هیه ˈ رییس جمهور کره جنوبی دیروز از تلاش برای رسیدن به صلح در شبه جزیره کره طی سال 2014 سخن گفت، اما دیگر مقام های این کشور از جمله وزیر دفاع نسبت به پیام آشتی جویانه رهبر کره شمالی ابراز تردید کرده اند.

برخی از مقام های کره جنوبی چنین تحلیل کرده اند که پیام کیم جونگ اون مصرف داخلی دارد و او تلاش می کند با این روش بر مشکلات درونی کشورش که پس از اعدام ˈ جانگ سونگ تاک ˈ معاون فرماندهی کل قوا شدت گرفته فائق آید.

منابع خبری دو روز قبل اعلام کردند سئول یک سامانه راداری را برای جمع آوری اطلاعات از فعالیت های ارتش کره شمالی آماده کرده است. سامانه راداری کره جنوبی قرار است درمرزهای غربی آرایش داده شود.

کره جنوبی همچنین شماری از نیروهای زبده و تفنگداران خود را در این منطقه مستقر کرده است.

در همین حال وزارت وحدت کره جنوبی نیز در بیانیه ای نسبت به ˈصداقتˈ کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که گفته خواستار بهبود روابط با سئول می باشد، ابراز تردید کرده است .

رهبر کره شمالی در پیامی به مناسبت سال نو میلادی برگسترش همکاری ها و بهبود روابط دو کره در سال 2014 میلادی تاکید کرد.

وی با این حال گفت که به هر اقدام تحریک آمیزی پاسخ جدی خواهد داد.

آساق ** 275 **
کد N42026