نوباوه:غنی سازی 60 درصد دست برتر ایران در مذاکرات خواهد بود

مجلس,غنی سازی 60 درصد,مذاکرات

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: غنی سازی 60 درصد به دولت قدرت می دهد تا دست برتر در مذاکرات پیش روی داشته باشد.

بیژن نوباوه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مذاکرات ژنو خوب عمل کرد چرا که منافع ملی را بسیار خوب شناخته است.

وی یادآور شد: البته مجلس انتقاداتی نسبت به اصل مذاکرات اولیه دارد و به این دلیل با تهیه طرحی دولت را به سمتی مکلف می کند تا غنی سازی 60درصدی را انجام دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: آمریکایی ها در مذاکرات، کنگره و سنا را اصل قرار می دهند تا برای انجام تحریم های جدید اهرم هایی داشته باشند.

نوباوه تصریح کرد: چرا ما نباید یک اهرم قدرت از سوی نظام داشته باشیم تا دولت هم از این اهرم استفاده کند و از قدرت چانه زنی بالایی برخوردار باشد.

وی همچنین گفت: زمانی غربی ها حتی غنی سازی 3.5 درصد را هم نمی پذیرفتند ولی در حال حاضر دولت بر سر غنی سازی 20 درصد با آنها مذاکره می کند یعنی این که غربی ها در مورد غنی سازی 5 درصد حرفی ندارند بنابراین ما باید در مذاکرات قوی و دست پر باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: کشتی های اقیانوس پیما اگر سوخت هسته ای نداشته باشند، دچار مشکل می شوند یعنی مقرون به صرفه نیست.

نوباوه تصریح کرد: سوخت کشتی های آمریکایی و روسی، هسته ای است چرا کشتی های ایرانی چنین نباشد؟

طرح الزام دولت به غنی سازی 60 درصدی یکشنبه گذشته با 200 امضای نمایندگان، تقدیم هیات رییسه مجلس شد.

این طرح در راستای الزام دولت به غنی سازی اورانیوم حداقل 60 درصدی و توسعه فعالیت های صلح آمیز هسته ای در مجلس تهیه شده است.

نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در مورد دعوت نشدن ایران به مذاکرات ژنو 2 درباره سوریه که بهمن ماه جاری برگزار می شود؛ گفت: آنها با دعوت نکردن ایران می خواهند امتیازی را از دولت سوریه بگیرند.

وی افزود: از طرف دیگر آنها نمی خواهند نقش ایران در مساله سوریه قوی باشد در حالی که اشتباه می کنند تا وقتی حمایت ایران و دوستان سوریه وجود دارد، آنها نمی توانند امتیازی از دولت این کشور بگیرند.

وی یادآور شد: آنچه که امروز سوریه را نگه داشته است مذاکرات نبوده بلکه قدرت دولت این کشور بوده است به ویژه آنها در این روند 6 ماهه اخیر متوجه شدند که پیروز میدان دولت سوریه است و خود آمریکایی ها می گویند که دیگر بحث رفتن بشار اسد مطرح نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس نهم ادامه داد: آنها واقعا خواهان حل مساله سوریه نیستند.

سیام**1058**1336
کد N42016