به دنبال مأموریت باهنر به هیأت نظارت؛

هیأت نظارت در اولین جلسه خود، تطابق نطق مطهری با وظایف نمایندگی‌اش را بررسی می‌کند

سیاسی

یک عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت که این هیأت در اولین جلسه خود به بررسی میزان تطابق نطق علی مطهری با وظایف نمایندگی‌اش می‌پردازد و آن را به هیأت رئیسه ارائه می‌کند تا تصمیامت لازم اتخاذ شود.

عوض حیدرپور در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: به دنبال احضار آقای مطهری از سوی قوه قضائیه و نوع اطلاع‌رسانی آن در رسانه‌ها از سوی دادستانی، یکی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی تذکری را داد مبنی بر اینکه این اقدام قوه قضائیه فارغ از رعایت قانون اساسی بوده و نمایندگان می‌توانند در نطق‌هایشان نسبت به مسائل داخلی و خارجی اظهارنظر کنند.

وی افزود: باهنر رئیس جلسه بعد از این اخطار به هیأت نظارت مأموریت داد تا مسأله را رسیدگی کرده و به صحن علنی گزارش دهد.

این عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در توضیح چگونگی انجام مأموریت محوله به این هیأت در مورد نطق مطهری گفت: هیأت نظارت در اولین جلسه خود به بررسی لازم در مورد محتویات نطق مطهری پرداخته و نتیجه‌ را به هیأت رئیسه اعلام می‌کند.

حیدرپور توضیح داد: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان این موضوع را بررسی می‌کند که آیا نطق آقای مطهری در راستای ایفای وظایف نمایندگی‌شان بوده است یا خیر، براین اساس اگر قسمتی از نطق ایشان خارج از وظایف نمایندگی‌ بوده آن از بخش دیگری از نطق که در محدوده وظایف نمایندگی بوده،‌تفکیک کرده و گزارش آن را به هیأت رئیسه اعلام می‌کند.

این نماینده اصولگرای مجلس با این اعتقاد که قوه قضائیه رفتاری غیرمتعارف در مورد نطق مطهری انجام داده است، گفت: بعد از تصویب قانون نظارت بر رفتار نمایندگان روالی بین قوه قضائیه و هیأت نظارت ایجاد شد که براساس آن اگر در مواردی همچون نطق نماینده‌ای خارج از وظایف نمایندگی‌اش اظهارنظر کرده دستگاه قضا آن را به هیأت نظارت جهت جویای نظرش و بررسی لازم ارجاع می‌دهد این روال تاکنون طی شده ولی در مورد نطق آقای مطهری نقض شده است.

وی افزود: هیأت نظارت در بررسی‌های خود این موضوع را مشخص می‌کند که نطق آقای مطهری در محدوده وظایف نمایندگی بوده است یا خیر، در نهایت گزارشش را به هیأت رئیسه می‌دهد تا در صورت لزوم آن را در صحن علنی قرائت کند و یا اینکه به قوه قضائیه و دادستانی ارجاع دهد.

حیدرپور در پایان گفت: با توجه به اینکه این مأموریت را هیأت رئیسه به هیأت نظارت داده است ما گزارش خود را باید به هیأت رئیسه ارائه کنیم تا اقدامات لازم را ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N41702