تشکیل دولت و مجلس احزاب مدار؛ از ایده تا واقعیت

دولت و مجلس حزبی,احزاب,وزارت کشور

تهران- ایرنا- نشست هم اندیشی احزاب با وزیر کشور در حالی روز گذشته (14دی ماه) در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد که 66 حزب و تشکل سیاسی فعال در این نشست حضور یافته و دیدگاه ها و مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند.

راهکارهای افزایش مشارکت احزاب در بخش های مختلف جامعه، تشکیل دولت، مجلس و شوراهای حزبی، بازگشایی خانه احزاب، نامگذاری روز احزاب در تقویم ملی و یارانه احزاب مهمترین محور مسایل مطرح شده از سوی نمایندگان احزاب فعال کشور بود.

در میان مباحث مطرح شده از سوی احزاب، ایده تشکیل دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای های احزاب مدار از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که شرایط کنونی جامعه ایران اسلامی ایجاب می کند که در این راستا قدمی برداشته شود.** احزاب یا تشکل های فصلی؟

هر چند هم اکنون در کشور 230 حزب شناسنامه دار وجود دارد اما بیشتر این احزاب کارکرد حزبی خاصی ندارند و نمی توانند پاسخگوی خواستی که روز گذشته در نشست هم اندیشی احزاب و وزارت کشور مبنی بر نقش احزاب در تشکیل دولت و مجلس مطرح شد، باشند.

ایده تشکیل دولت، مجلس و شوراهای اسلامی احزاب مدار به دلیل الزام آنان به پاسخگویی به احزاب خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که فردی که با حمایت حزبی به فضای مدیریت اجرایی و یا قانون گذاری پا می گذارد در عملکرد خود به این موضوع توجه می کند که علاوه بر دستگاه های نظارتی، حزب حامی او نیز بر وی نظارت دارد و باید به آنان پاسخگو باشد.

در حال حاضر برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر با حمایت احزاب وارد عرصه رقابت می شوند اما پس از کسب حداکثر آرا و پاگذاشتن به عرصه فعالیت کار اجرایی و قانونگذاری از پاسخگویی به احزاب حامی خود امتناع می کنند که شاید قدرتمند نبودن احزاب دلیلی بر این موضوع باشد.

از طرفی نیز تعداد زیادی از احزاب در کشور ما تنها در زمان انتخابات فعال می شوند و پس از برگزاری انتخابات فعالیت های چشمگیر و موثری ندارد و در برخی مواقع نام آنان در اذهان عمومی به فراموشی سپرده می شود.

احزاب در کشورهای همسایه ما از جمله ترکیه و عراق و حتی افغانستان نقش اول را دارند و انتخابات در این کشورها حزبی است یعنی مردم به افراد رای نمی دهند بلکه به فهرست احزاب رای می دهند.** اصلاح قانون و بازگشایی خانه احزاب ،خواست هایی برای نهادینه شدن تشکل ها

اصلاح قانون احزاب می تواند به عنوان اولین گام در جهت قدرتمند کردن احزاب و تشکیل دولت، مجلس و شوراهای حزبی تلقی شود که با اصلاح این قانون برخی موانع و محدودیت های پیش روی احزاب برداشته می شود.

همچنین شناسایی راهکارها و نحوه نشاط سازی و مشارکت احزاب در فعالیت های مختلف جامعه نیز می تواند گام دیگری برای تشکیل دولت، مجلس و شوراهای حزبی محسوب شود که لازمه این کار حمایت مادی از احزاب برای انجام کارهای پژوهشی و حضور قدرتمند در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که این امر با احیای مجدد یارانه احزاب تحقق می یابد.

در این راستا بازگشایی خانه احزاب به عنوان کانون وحدت تشکل های سیاسی کشور می تواند در کنار افزایش وحدت ملی به تشکیل احزاب قدرتمند در کشور نیز کمک کند که این تشکل باید در درون خود کمیته های تخصصی را برای این موضوع شکل دهد.

دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت خود با درک صحیح از نقش و جایگاه احزاب، افزایش کارکرد و نقش آفرینی آنان را در اولویت کاری خود قرار داده است و برگزاری نخستین نشست هم اندیشی احزاب با وزیر کشور نیز گواه این موضوع است.

دبیرکل حزب مردم سالاری در این زمینه با بیان این که احزاب هسته اصلی مردم سالاری در یک نظام مردم سالار هستند، گفت: برای داشتن یک نظام مردم سالار انتخابات و برای داشتن یک انتخابات، رقابت انتخاباتی و همچنین برای داشتن رقابت انتخاباتی وجود احزاب یک ضرورت است.

مصطفی کواکبیان اظهارداشت: برگزاری انتخابات حزبی گام بسیار مهمی در فعالیت احزاب است،البته این اقدام نیاز به اصلاح قانون دارد و در بعضی شرایط نیز ممکن است نیاز به اصلاح قانون اساسی را داشته باشد که باید به این موضوع توجه شود.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیز با اشاره به نقش و جایگاه احزاب در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: احزاب باید به سمتی بروند که به یک میثاق نامه مشترک برسند و در صدر این میثاق نامه ولایت فقیه باشد.

محمدنبی حبیبی با بیان اینکه یکی از لوازم مهم تحقق جمهوریت نظام گسترش فرهنگ تحزب است، اظهارداشت: توانمندی ایدئولوژیک، داشتن برنامه برای اداره کشور و توانمندی کادرسازی داخلی سه مشخصه ای است که یک حزب فعال باید در کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: داشتن دولت حزبی و مجلس حزبی در همین نظام امکان پذیر است چرا که یک حزب برای ماندن در قدرت سعی می کند مطالبات مردم را برآورده و در قبال آنان نیز پاسخگو باشد بنابراین عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به مشترکات میان احزاب گفت: یکسری مشترکات میان احزاب اصولگرا و اصلاح طلب وجود دارد و اصولگرا و اصلاح طلب به معنای عناد و کینه توزی با یکدیگر نیست بلکه ما رقیب یکدیگر هستیم و می توانیم در کنار باورهای مشترک خود با یکدیگر نیز رقابت کنیم.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین نیز در این زمینه با بیان اینکه بدون داشتن چند حزب قدرتمند فراگیر و شناسنامه دار نمی توان کار حزبی در کشور ا نجام داد، اظهارداشت: البته اگر بخواهیم حکومت و سیستم را حزبی و چارچوب دار کنیم نیاز به بعضی اصلاحات داریم.

محمدرضا باهنر خاطرنشان کرد: اگر سه فاز را در نظر بگیریم بعضی از قدم ها را با همین چارچوب فعلی می توانیم انجام دهیم ، در فاز دوم باید مجموعه ای از قوانین اصلاح شود و در نهایت نیز شاید نیاز باشد بعضی از اصول قانون اساسی را اصلاح کنیم.

رییس جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری با بیان اینکه دولت یازدهم برای اینکه یک حرکت جدی انجام دهد تا به سمت یک کشور حزبی برویم وقت مناسبی دارد، گفت: این حرف ها هم که زده می شود نظام حزبی با نظام اسلامی و با ولایت فقیه همخوانی ندارد ، تئوری درستی نیست و کاملا می شود در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ، حکومتی حزبی را راه بیاندازیم و احزاب شناسنامه دار باشند.

باهنر ادامه داد: معنا و مفهوم آن این نیست که جلوی فعالیت احزاب گرفته شود بلکه احزاب بر اساس ظرفیتی که از خود نشان می دهند و کار می کنند باید بالا بیایند .

وی اظهارامیدواری کرد که روزی برسد که احزابی داشته باشیم که دولت ساز باشند چرا که تا کنون عموما احزاب ما دولت ساخته بوده اند یعنی دولت که به قدرت می رسید یک حزبی قدرتمند روی کار می آمد و متعاقبا که دولت سقوط می کند حزب نیز با آن می رود و نوبت حزب بعدی می رسد.

وزیر کشور نیز با تاکید بر ضرورت نقش آفرینی هرچه بشتر احزاب در جامعه به خبرنگاران گفت: دولت قصد حمایت و تقویت احزاب را دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی اظهارداشت: خود احزاب نیز باید در احیای خانه احزاب تلاش کنند و نظرات خود و نحوه تعامل و کمک خود را به دولت از طریق ساز و کارهای تعیین شده اعلام کنند.

وی به پیشنهاد مطرح شده از سوی احزاب برای احیای خانه احزاب اشاره کرد و افزود: وزارت کشور از این موضوع حمایت می کند و خود احزاب نیز باید شورایی تشکیل و با برگزاری انتخابات شورای مرکزی را انتخاب کنند و ما نیز آنان را کمک می کنیم.

وزیر کشور همچنین به بحث یارانه احزاب اشاره کرد و گفت: این موضوع باید توسط احزاب بررسی و ابعاد مختلف آن و نحوه تخصیص و نظارت بر آن تعیین شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: در این دوره بازنگری قانون احزاب را در دستور کار قرار داده ایم و با استفاده از تجارب گذشته و طرحی که در این زمینه در مجلس شورای اسلامی وجود دارد پیش نویس قانون احزاب آماده شده است.

وی خاطرنشان کرد: این پیش نویس به زودی در سایت وزارت کشور قرار می گیرد و احزاب نیز یک ماه فرصت دارند تا نظرات خود را در این زمینه به وزارت کشور اعلام کنند.

وزیر کشور همچنین گفت: جلسات احزاب به صورت دوره ای برگزار خواهد شد و در تلاش هستیم تا نشست های بعدی احزاب با حضور سران قوا برگزار شود و امیدواریم در جلسه بعدی ما با احزاب، رییس جمهوری نیز حضور داشته باشند.

نشست هم اندیشی روز گذشته وزیر کشور برای احزاب امید آفرین بود، حال باید دید احزاب با کمک وزارت کشور چه میزان می توانند در جهت قدرتمندسازی خود و نقش آفرینی هرچه بیشتر در جامعه گام بردارند به طوری که ایده دولت، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر حزبی به واقعیت نزدیک شود.

گزارش از سجاد خسروانیان

سیام(5)9254** 1418
کد N41697