صالحی خبر داد: افزایش کارشناسان فنی تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5

ايران,دكتر علي‌اكبر صالحي,رييس‌ سازمان انرژي اتمي ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5

رییس سازمان انرژی اتمی از افزایش بدنه کارشناسی و تخصصی هیات مذاکره‌کننده ایران در سطح کارشناسی از سوی سازمان انرژی اتمی خبر داد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای هسته‌ای و چهلمین روز تدفین شهدای گمنام در محل سازمان انرژی اتمی با تبریک ماه ربیع الاول گفت: امیدواریم در این ماه شاهد گشایش‌های فراوانی باشیم و بر همین اساس در آخرین جلسه‌ای که در سطح کارشناسی در ژنو برگزار شد پیشرفت‌های خوبی داشتیم البته مختصری مطالب وجود دارد که با سفر آقای عراقچی به ژنو امیدواریم رفع شوند.

وی گفت: امیدواریم یکی دو موردی که بحث برانگیز بوده در ملاقات این هفته که آقای عراقچی خواهند داشت حل شود.

صالحی ادامه داد: براساس اطلاعاتی که دریافت کردم امیدوارم قدم‌های اولیه برای عملیاتی شدن برنامه اقدام مشترک به زودی برداشته شود تا در تاریخ معین که احتمالا هفته سوم یا چهارم ژانویه خواهد بود شاهد پیاده شدن برنامه اقدام مشترک باشیم و آثار اجرای این برنامه را هم ما و هم طرف مقابل ونیز جامعه بین‌المللی احساس کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی با گرامیداشت یاد شهدای هسته‌ای و شهدای گمنام کشور گفت: یاد شهدا و گرامیداشت یاد آنها حیات بخش است و این مسوولیت ما را نسبت به خدماتی که باید به ملت ارائه دهیم گوشزد می‌کند تا با صداقت، اخلاص و عشق بیشتر کار کنیم. خدمتی که بدون چشم داشت باشد.

وی همچنین با اشاره به بزرگداشت شهدای هسته‌ای احمدی‌روشن ، قشقایی و علی‌محمدی گفت: یکی دو هفته آینده سالگرد شهادت این عزیزان خواهد بود که ما این شهادت را به خانواده آنها و مردم ایران تبریک و تسلیت می‌گوییم. شهادت این عزیزان معنا‌دار و موجب جهش و حرکت مجموعه فعالیت‌های دانشگاهیان در عرصه هسته‌ای بود. بعد از شهادت این عزیزان تعداد سانتیفیوژها گسترش یافت و شاهد افزایش و گسترش فعالیت‌های هسته‌ای و نیز ابتکار عمل‌ها در این حوزه بودیم و هیچ رکود و سستی در فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی شاهد نبودیم.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه یکی دو مورد باقی مانده برای اجرای توافق ژنو مربوط به تعلیق غنی‌سازی 20 درصد یا تبدیل مواد هسته‌ای گفت: من نمی‌خواهم وارد جزییات شوم و الان زمانش نیست اما عمده تفاهم بر روی چگونگی اجرای توافق انجام شده است و فقط یکی دو مورد باقی مانده که به نظر من آنها هم خیلی جدی نیستند و قابل حل هستند و امیدواریم که در نشست این هفته این موارد حل شوند.

وی همچنین از تقویت و افزایش کارشناسان فنی در تیم مذاکره‌کننده خبر داد و افزود: با اجازه آقای دکتر روحانی تعداد کسانی که در گروه مذاکره‌کننده در سطح کارشناسی هستند از سوی سازمان انرژی اتمی افزایش یافته است. از آنجایی که از حالا به بعد وارد مسائل جزیی و تخصصی از جمله چرخه سوخت و راکتور آب سنگین می‌شویم. از این رو نیاز به تخصص‌های مختلف است که اگر مسائلی در موضوع اجرا مطرح شد بتوان روش های مختلف را با مشورت‌های لازم ارائه کرد.

صالحی تصریح کرد: در جلسه اخیر در ژنو همکاران ما از سازمان انرژی اتمی حضور داشتند که این حضور مفید و موثر بوده است البته قبلا هم همکاران ما بودند اما از حالا به بعد تعداد این افراد بیشتر می‌شود و گروه مذاکره‌کننده از مشورت‌های تیم کارشناسی ما بهره‌مند خواهند شد.

وی گفت: بنا بر اقتضا و نیاز در روند مذاکرات و اجرای توافق کارشناسان اضافه می‌شوند.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N41454