تاکید آمریکا بر مذاکره میان طرفهای درگیر در سودان جنوبی/ امروز آغاز مذاکرات رو در رو

آمریکا به هر دو طرف درگیر در سودان جنوبی تاکید کرد تا به پیشبرد "سریع و ملموس" در خصوص پایان درگیری‌هایشان از طریق مذاکرات مستقیم دست یابند چرا که هیچ راه‌حل نظامی در این مورد وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این درخواست "ماری هارف"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با آغاز مذاکرات رو در رو امروز (یکشنبه) میان نمایندگان گروه وفادار به سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و نمایندگان گروه وفادار به ریک ماچار، معاون سابق وی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی مطرح شد.

ماری هارف در بیانیه‌ای گفت: هر دو طرف درگیر در سودان جنوبی باید از این مذاکرات استفاده کنند تا پیشبرد سریع و ملموس در خصوص توقف اقدامات خصمانه، دسترسی‌های بشردوستانه و وضعیت زندانیان سیاسی داشته باشند.

وی افزود: در مورد این درگیری‌ هیچ راه حل نظامی وجود ندارد. دستیابی به یک صلح با دوام و ماندنی به حل عوامل سیاسی زیربنایی این درگیری بستگی دارد.

از 15 دسامبر سال 2013 میلادی با آغاز درگیری‌های مرگبار میان طرفین درگیر در جوبا، پایتخت سودان جنوبی حدود 1000 تن کشته و 190 هزار تن دیگر آواره شدند.

انتهای پیام

کد N41347