درخواست آمریکا از ژاپن برای بهبود روابط‌ با چین و کره‌جنوبی

یک مقام آمریکایی گفت، وزیر دفاع آمریکا به دنبال مناقشه مربوط به بازدید نخست‌وزیر ژاپن از معبد یاسوکونی از این کشور خواسته تا روابط خود را با همسایگانش بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "شینزو آبه" نخست‌وزیر ژاپن اخیرا با بازدید از معبد مناقشه برانگیز یاسوکونی که یادآور جنایتهای این کشور در جنگ جهانی علیه کشورهای همسایه آن بوده، باعث خشم چین و کره‌جنوبی شد.

جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون در بیانیه‌ای اظهار کرد: چاک هاگل وزیر دفاع آمریکا بر اهمیت انجام اقداماتی از سوی ژاپن به منظور بهبود روابطش با کشورهای همسایه آن و تقویت همکاری‌ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک صلح و ثبات منطقه ای تاکید کرد.

این اظهار نظرها پس از آن منتشر شدند که چاک هاگل با ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن در تماسی تلفنی گفتگو کرد.

چین و دیگر کشورهای آسیایی می گویند معبد یاسوکونی یاد آور خاطرات تلخ مربوط به تجاوزگری های ژاپن در قرن بیستم بوده و باعث تلخی روابط میان ژاپن و همسایگانش میشود. بازدید آبه از این معبد حتی انتقاد واشنگتن را نیز به دنبال داشته است.

خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از مقامات ژاپنی گزارش داد در جریان مکالمه تلفنی کری و اونودرا در روز شنبه، وزیر دفاع ژاپن خواهان درک این بازدید از سوی هاگل شده و تاکید داشته که شینزو آبه مجددا خواسته وعده دهد که ژاپن هرگز نباید دست به جنگ بزند.

انتهای پیام

کد N41213